Článek
Poslanecký návrh na změnu jednacího řádu, který by zefektivnil jednání a omezil nekonečné mnohahodinové obstrukční exhibice některých zákonodárců, vznikl jako reakce na dlouhé projevy opozičních poslanců v čase určeném pro změny programu dané schůze. V jejich důsledku se Sněmovna často nedostane k samotnému projednávání zákonů, případně se jednání protahují do pozdních večerních hodin.
Pro omezení délky řečnických vystoupení je vyslovilo 56 procent dotázaných, zatímco proti bylo 20 procent lidí. Zbývajících 24 procent nemá na věc jasný názor.
Jak agentura zdůraznila, na omezení délky projevů ve Sněmovně panuje shoda napříč muži i ženami ve všech věkových skupinách.
„Změna jednacího řádu Sněmovny je jednoduchý a praktický krok, pro který existují funkční příklady napříč Evropou,“ dodala autorka výzkumu Kristýna Kremličková, podle níž i z dřívějších šetření plyne, že lidé vnímají dlouhé obstrukční projevy negativně.
Průzkum zjišťoval rovněž názory na zastoupení žen v politice a názory veřejnosti na kvóty, které by je případně upravovaly. K výše zmíněným datům je možné dodat, že jinak vnímají zastoupení žen muži a jinak ženy samotné.
Podle 58 procent mužů je dostatečné, zatímco mezi ženami ho tak vnímá jen 28 procent dotázaných.
„Že je žen v české politice dostatek, si myslí zejména voliči Stačilo! (63 procent) a Motoristů sobě (62 procent). Více žen v české politice by naopak ocenili voliči Pirátů, SOCDEM a STAN,“ dodala agentura.
Že by měly ženy získat větší zastoupení v politice skrze kvóty, si nicméně myslí pouze čtvrtina lidí. Proti je 52 procent dotázaných.
Průzkum proběhl od 28. února do 5. března a zapojilo se do něj 1013 respondentů.