Článek
S dezinformačním narativem o národnosti pachatele se nejčastěji setkali lidé s nižším vzděláním a mladší lidé.
Další často šířenou dezinformací bylo tvrzení, že masová střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, k níž došlo 21. prosince a za níž, jak se záhy ukázalo, stál stejný pachatel jako za klánovickou vraždou, byla pouze zinscenované divadlo, jehož cílem mělo být zásadní zpřísnění zbraňové legislativy v České republice. S tímto narativem se setkalo 17 procent dotázaných. Za věrohodnou ji pak považovalo 18 procent respondentů.
Ve vztahu k dezinformacím je zajímavý rostoucí trend podílu lidí, kteří mají pocit, že se v konkrétním období s dezinformacemi nesetkali. Aktuálně to bylo 38 procent dotázaných, zatímco loni v březnu při první vlně šetření se jednalo pouze o 22 procent lidí. „Současně pokračuje klesající trend důvěry v pravdivé narativy,“ upozornila agentura.
Slováci mají psychotesty u zbraní už 13 let, v Česku nejsou kapacity
Lidé na jednu stranu souzní s právem vlastnit zbraň, podporuje jej 67 procent dotázaných, zároveň však 62 procent souhlasí s tím, že zákony upravující držení zbraní a střeliva by měly být přísnější.
„Vlastnictví zbraně na základě zbrojního průkazu uvedla 3 procenta populace. Většina respondentů současně nemá správnou představu o stavu držení zbraní v České republice. Jen čtvrtina (25 procent) správně odhadla počet držitelů zbrojního průkazu u nás a necelá čtvrtina počet registrovaných zbraní (24 procent),“ připomněl průzkum. Zbraní zapsaných v registru je přes milion a držitelů zbrojního průkazu je 316 tisíc.
Průzkum se věnoval i mediálnímu pokrytí střelby na filozofické fakultě a informování veřejnosti ze strany policie a ministerstva vnitra. Dvě třetiny lidí uvedly, že státní aparát poskytoval informace věcně a profesionálně.
„Stejný podíl respondentů také považuje způsob, jakým o této tragické události referovala média veřejné služby (Česká televize a Český rozhlas), za odpovídající vysokým etickým standardům novinářské práce. Jako věcný a seriózní hodnotili dotazovaní i způsob informování ze strany většiny soukromých zpravodajských médií,“ uvedlo CEDMO.
Šetření proběhlo v polovině ledna a zapojilo se do něj přes 3000 osob starších 16 let.