Článek
„Máme tady děti ze všech koutů Ukrajiny, některé jsou z Charkova a byly přítomny u toho válečného konfliktu. Jiné jsou ze Zakarpatí, ty přímý zásah nezažily,“ řekl Novinkám David Berenreiter, zástupce ředitele pro Karlínské Spektrum, které je jedním ze středisek domu dětí.
Mají tu takzvaná centra předškolních dětí. Kvůli velkému náporu ukrajinských dětí tu teď v této věkové skupině otevřou jednu novou, modro-žlutou sekci.
Praha už téměř nemá pro uprchlíky místo. Na ubytování čekají hodiny
Do adaptačního skupinek, které tu vznikly, jsou umístěny děti do šesti let a fungovat budou jako klasické školky.
Starší děti budou absolvovat takzvaný adaptační klub, kde se budou učit česky nebo se později i zapojovat do běžných aktivit, jakými jsou tábory nebo kroužky, které dům mládeže realizuje.
Berenreiter míní, že začlenění dětí do škol bude trvat delší dobu. „Ten proces bude zdlouhavější, proto v rámci našich adaptačních klubů působí pedagogové a psychologové. Děti učíme česky. A půjde hlavně o to, aby se cítily dobře,“ dodává.
Děti sem mohou docházet každý všední den od 8 do 17 hodin a zajištěnou mají i stravu.
„Děláme tady různé aktivity a chodíme ven,“ říká 12letý Artem z Kyjeva. Ten už dokonce umí česky říct větu „Moc se mi tady líbí“.
Slováci jsou ochotní dát Ukrajincům systémy S-300. Chtějí ale náhradu
Protože v této lokalitě dříve sídlilo centrum integrace cizinců, mělo Karlínské Spektrum dost kontaktů na ukrajinsky hovořící pedagožky a psycholožky.
„Děti jsou chytré, veselé, ale z počátku se bály. Malujeme s nimi, chodíme do zoo. Všechny děti už i rozumí česky,“ říká Novinkám Olena Ševčuk, ukrajinská pedagožka a psycholožka.
I když tu děti mají mnoho aktivit, stýská se jim podle ní po domově. „Naše práce je, aby byly děti zdravé, aby se adaptovaly a aby se cítily dobře,“ doplňuje Olena starostlivě.