Hlavní obsah

Rychlý konec války na Ukrajině preferuje stále více Čechů

2:36
2:36

Poslechněte si tento článek

Češi si myslí, že válka, v níž se Ukrajina brání ruské agresi, by měla skončit smírem, při němž se země vzdá východních oblastí výměnou za bezpečnostní záruky západních zemí. Podle šetření agentury STEM by takovýto scénář preferovalo 37 procent dotázaných. Vytlačení Ruska preferuje 29 procent lidí a 17 procent dotázaných by bylo spokojeno s mírem, na jehož základě by Ukrajina ztratila část území, ale mohla by vstoupit do NATO. Pokračování konfliktu, respektive ukrajinskou kapitulaci by preferovalo shodně osm procent lidí.

Článek

Agentura v lednu zjišťovala nejen preferovaný vývoj konfliktu, ale i to, jak se podle veřejnosti bude válka reálně vyvíjet.

Vzdát se části území výměnou za záruky západu je nejpravděpodobnější scénář podle 35 procent Čechů. Podle 28 procent dotázaných bude konflikt pokračovat v menší intenzitě ještě řadu let. Podle 18 procent lidí se Ukrajina vzdá částí území a dostane pozvánku do NATO. Kapitulaci bránící se země očekává desetina lidí, vytlačení Ruska předpokládá 6 procent dotázaných.

Agentura položila lidem i zjednodušenou otázku, zda jsou obecně pro podporu Ukrajiny až do znovuzískání území, ačkoli to prodlouží konflikt, či zda upřednostňují rychlé ukončení konfliktu za cenu ztráty území. Podle 72 procent by bylo lepší usilovat o rychlé ukončení války. Dlouhodobě rychlý konec války preferovalo kolem dvou třetin dotázaných.

Anketa

Jaký konec války na Ukrajině byste preferoval/a?
Vytlačení Ruska z ukrajinského území.
32,8 %
Územní ústupky Ukrajiny výměnou za bezpečnostní záruky.
13,5 %
Územní ústupky Ukrajiny výměnou za možnost vstupu do NATO.
1 %
Kapitulace Ukrajiny.
51,3 %
Dlouhodobé pokračování konfliktu s menší intenzitou
0,4 %
Jiný konec.
1 %
Celkem hlasovalo 1648 čtenářů.

Agentura v této souvislosti připomněla, že například v USA, kde dlouho jasně převládal podíl lidí, kteří by podporovali Ukrajinu až do vítězného konce, se koncem minulého roku tento poměr podle šetření Gallupova institutu vyrovnal.

Uprchlíci jako přínos

Ve vztahu k ukrajinským uprchlíkům jsou Češi vstřícní. To, aby jim ČR i nadále umožňovala pobyt, podporuje 54 procent lidí.

„Stejně jako v minulých šetřeních je v Česku více lidí, kteří považují ukrajinské uprchlíky pro vývoj ČR spíše za ohrožení (49 procent) než za přínos (34 procent). V dlouhodobém srovnání se však poměr odpovědí zvolna mění ve prospěch těch, kteří v uprchlících spatřují přínos,“ uvedla agentura.

Havlíček je v Rusku za hvězdu kvůli slibu, že ANO hodí vidle do české muniční iniciativy

Evropa

Výběr článků

Načítám