Článek
Základ zpěváků tvořili členové Mikrochoru a Chrámového sboru sv. Ducha, doprovodný orchestr se pak skládal převážně z členů Komorního orchestru akademie.
„Jinak je to ale soubor KMČ, tedy Kdo má čas," uvedl organizátor akce a dirigent Lukáš Prchal.
Vedle sólistů Veroniky Vítové (soprán), Martiny Bauerové (alt), Jakuba Turka (tenor) a Lukáše Hynka Krämera (bas) a členů sboru si mohli zazpívat i kolemjdoucí, kteří obdrželi od organizátorů noty.
Aplaus na nádraží
Mezi přítomnými bylo mnoho dětí. Dospělí si přáli k Vánocům a někteří si k tomu dopřáli i skleničku alkoholu. Stejně jako loni s notami pod paží dorazil mezi pěvce také zpěvák a moderátor Ondřej Hejma. Někteří přihlížející přišli cíleně, jiní se s kufry v rukách zastavili jen cestou na vlak.
„Ráda bych si koncert vychutnala až do konce, ale bohužel mi další vlak jede až za dvě hodiny,“ posteskla si jedna z pospíchajících žen.
Vedle vánoční mše odměněné velkým aplausem si přítomní ještě vyslechli několik vánočních písní.
Rybova vánoční mše poprvé zazněla na svátky narození Ježíše Krista roku 1796 v katolickém kostele Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále. Oblibu získala v první polovině 19. století, kdy se podle historiků hrála hlavně na venkovských hudebních kůrech z nesčetných opisů a téměř zlidověla.
Zájem i ve světě
O vánoční mši rožmitálského kantora je zájem i ve světě. Znají ji posluchači v Americe, Austrálii, na Novém Zélandu, přeložena byla do švédštiny a nedávno zazněla třeba v Japonsku.
„Ozval se mi nějaký pán, který studoval v Praze hudbu, že měl sen, aby to v Japonsku zaznělo, a ono se to podařilo. Tak se chtěl podělit o tu radost a poslal nám plakát," uvedl předseda Společnosti Jakuba Jana Ryby Hubert Hoyer.
Skladatel přitom podle něj mši za své nejlepší dílo nepovažoval.