Hlavní obsah

Rybáři: Stav nebezpečí kvůli havárii vlaku s benzenem byl vyhlášen pozdě

5:02
5:02

Poslechněte si tento článek

Hodnoty benzenu v jezeře poblíž nehody cisternového vlaku v Hustopečích nad Bečvou se o víkendu mírně zlepšily. Čisté je i ovzduší. Sanační práce tam pokračují už v režimu stavu nebezpečí, který v pátek zatím na třicet dnů na doporučení vlády vyhlásil olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Podle tamních rybářů to měl ale udělat dříve.

Sanační práce v Hustopečích nad BečvouVideo: HZS Olomouckého kraje

Článek

„Stav nebezpečí byl vyhlášen pozdě. Rychlost je půl vítězství, ale tady to neplatí. Už dávno měly stát například larsenovy stěny, které oddělující místo kontaminace od vodní nádrže. Vytěžena už dávno měla být i kontaminovaná půda. Ryby stále trpí, a to je špatná zpráva,“ řekl Novinkám v sobotu šéf hustopečských rybářů Stanislav Pernický.

Foto: Petr Marek

Šéf hustopečských rybářů Stanislav Pernický

Panika není namístě

Jediná uhynulá ryba, která zatím byla v jezeře nalezena, byla podle něj otrávena benzenem. „Vyplynulo to z odborné expertízy. Je ale třeba říct, že šlo o štiku, která je příbřežní rybou. Mohla připlout tam, kde je čelo koncentrace s benzenem, tedy na místo s největší kontaminací. Panika, byť situace je vážná, není proto namístě,“ podotkl.

Rybáři podle něj ryby z jezera postupně odloví a předají je Státnímu veterinárnímu ústavu k odbornému zkoumání. „Chceme vědět, co benzen v rybách dělá, jak se tam chová a jak dlouho se z jejich těla odbourává. Stejně tak potřebujeme znát, jak dlouho bude trvat, než se benzen z vody v jezeře dostane. Hospodaříme tam a musíme vědět, jak se máme při své činnosti chovat,“ vysvětlil Pernický.

Požár v Hustopečích nad BečvouVideo: HZS Olomouckého kraje

Na místě havárie a v bezprostředním okolí o víkendu pokračovaly sanační práce. „Čerpala se podzemní kontaminovaná voda z vystrojených hlubinných sond a odvážela se k likvidaci do firmy DEZA ve Valašském Meziříčí, na zmíněném jezeru jsme provzdušňovali vodu deseti monitory, které podporují uvolňování benzenu z ní,“ řekl Novinkám mluvčí krajských hasičů Radek Buryánek s tím, že dále se provádějí preventivní opatření k ochraně jezera pomocí sorpčních hadů, norných stěn a sorbentu.

Postaveno už je podle něj i 180 metrů ocelových bariér sahajících do hloubky sedmi metrů, které mají zamezit šíření benzenu, z původně plánovaných 210 metrů. „Je pravděpodobné, že se obchvátí celá kontaminovaná parcela. Rozhodnutí by mělo padnout příští týden,“ konstatoval mluvčí hasičů.

Situaci může zhoršit déšť

„Vzorky, které odebíráme z ovzduší, jsou negativní. Koncentrace benzenu v kontaminovaném jezeru se nezhoršuje, je mírně lepší. Jsme proto opatrně optimističtí. Počasí, které nám nyní přeje, ale může situaci zhoršit. Hlavně déšť,“ doplnil s tím, že vyhlášení stavu nebezpečí urychlí především povolování určitých činností a tím i samotné sanační práce. „Všem, co na místě havárie operují, to uvolní ruce,“ zdůraznil.

Foto: Petr Marek

Proudnice, které vytvářejí vodní mlhu a tím podporují odpařování benzenu z jezera.

Lidé z chatové oblasti, která leží na břehu kontaminovaného jezera, jsou ale spíše skeptičtější. „Obec mi tvrdila, že máme vodu ve studních v pořádku. Já si ale nechal od hygieny udělat sám rozbor a je to opačně. Zjistili, že koncentrace benzenu v ní je 260krát vyšší, než je maximálně povolená hranice,“ řekl Novinkám Michal Lehnert, který v chatové oblasti s rodinou trvale žije.

„Když jsem v pátek žádal, ať mi dovezou alespoň užitkovou vodu, řekli mi, abych si pro ni dojel na náměstí. Nechápu ten postoj, lidi v obci mají vodu z vodovodního řádu a v pořádku,“ kroutil hlavou.

Foto: Petr Marek

Místo havárie v Hustopečích nad Bečvou

Chalupář Pavel Furmánek, který v chatové kolonii pobývá také téměř celý rok, si zase stěžuje na nedostatečnou informovanost. „Nikdo nám neřekne, jak se vlastně věci mají. Přijdou, řeknou, že chtějí vzorky vody, a odejdou s tím, že pro další dorazí za týden. Přijde mi to divné. Vždyť to, co se stalo, není sranda. Lidí, co havárii řeší, jsou však tady mraky a moc se to nehýbe. Sanační práce měly začít mnohem dříve,“ je přesvědčen.

Vlak s cisternami převážejícími přes tisíc tun toxického benzenu vykolejil a pak hořel v Hustopečích nad Bečvou 28. února. Před nehodou více než dvojnásobně překročil povolenou rychlost. Podle aktuálních odhadů uniklo až 400 metrů krychlových benzenu. Velká část se dostala až na hladinu podzemních vod. Likvidace škod podle ministra životního prostředí Hladíka vyjde na stovky milionů korun. Sanace potrvá léta, je to podle něj největší havárie svého druhu na světě.

Výběr článků

Načítám