Článek
Aktivisté svolali k dalšímu postupu tiskovou konferenci před bytový komplex, kde vlajku malovali. „Sešli jsme se na místě činu,“ přivítal novináře filozof a člen skupiny Václav Němec. Dodal, že proti stíhání podali stížnost, dál už záleží na státním zástupci.
Modrožlutou vlajku namalovali aktivisté na nádvoří v oploceném areálu ruského bytového komplexu v pražské Schwaigerově ulici. Podle aktivistů je toto prostranství veřejné, v majetku českého státu a ruská ambasáda na jeho využití nemá žádnou smlouvu.
Skupina chtěla činem upozornit na druhé výročí zahájení ruského útoku na Ukrajinu a na nedostatečnou podporu napadené země ze strany západních zemí. Českou vládu vyzvala, aby zabavila zmrazené majetky Rusů v Česku a výnos z nich poslala Ukrajině.
Namalovali ukrajinskou vlajku u ruských domů v Praze, policie stíhá sedm aktivistů
Aktivistům vadí, že Rusové mohou v Praze bezplatně využívat desítky budov a tisíce metrů čtverečních pozemků. Podle jejich seznamu má Ruská federace jen v Praze k dispozici 111 953 metrů čtverečních pozemků, z toho přes 58,5 tisíce metrů vlastní přímo Rusko a skoro 49 tisíc má k dispozici diplomatický servis.
Podpořili návrh europoslance Ondřeje Koláře (TOP 09), který má umožnit vyvlastnění pozemků Ruska.
Rusové tvrdí, že mají škodu 103 tisíc
Policie, kterou při malování vlajky v únoru zavolala ostraha komplexu ruského bytového komplexu, zajistila sedm osob. Ty odvezla na výslech v poutech a poté pustila.
„Je potřeba zdůraznit, že příslušníci policie nepostupovali razantně a přísně, ale poté, co vkráčil do objektu vedoucí podniku pro správu majetku Michail Saruchanov a začal rozmlouvat s příslušníky policie, tak potom se chování policie změnilo, členové happeningu byli eskortováni a byla nám nasazena pouta,“ popsal Němec.
„V tom areálu se vyskytovali ruští občané, nedošlo tam k fyzickým incidentům, jenom na nás jedna paní hodila vejce a druhá paní nám nadávala, že jsme nacisté. Dál se konflikty nedostaly,“ popsal Němec.
Policie škodu vyčíslila na necelých 45 tisíc korun, Rusové na skoro 103 tisíc korun. K dalším problémům nedošlo.
„Smyslem činu nebyl vandalismus, nebylo úmyslem poškodit majetek, jednalo se o politický proces. Jeho cílem bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem. Chtěli jsme upozornit na skutečnost, že Rusko spravuje obrovské množství nemovitostí a pozemků, které využívá nelegálně. A příkladem je tento bytový komplex,“ dodal Němec.
Poslanec chce vyvlastnit ruské majetky v Česku. Jde to jen za peníze, které by Putin mohl použít na válku
Právní zástupce aktivistů Karel Jelínek míní, že trestný čin se nestal a policie čin špatně klasifikovala. Aktivisté nesouhlasí ani s vyčíslením škody, barvy šly totiž z dlažby objektu smýt tlakem vody. Na podporu skupiny Kaputin nyní vznikla sbírka, ze které bude případně škoda uhrazena.
„Náš čin není nijak společensky škodlivý. Škodlivost je nulová. Možná naopak bych náš čin označil za společensky prospěšný,“ uzavřel Němec.