Článek
Karlovarská pobočka obchodu, který nabízí většinu zboží přímo z palet, je umístěna v jedné z hal v areálu bývalého Řempa v městské části Stará Role.
A první den přilákala spíše jen zvědavé jedince z širokého okolí města. Není divu, protože provozovatel prodejní sítě otevření prodejny spíše tajil, než by jej dopředu avizoval. Rozhodně to nikde neinzeroval. Jediným spojením karlovarského obchodu MERE s okolním světem byl a zatím zůstává Facebook. Ale ani tam se člověk nedozvěděl, kdy bude obchod otvírat.
Až ve čtvrtek večer se tam objevila fotografie muže a ženy, kterak drží v rukou ceduli, kde je obecně uvedena otevírací doba prodejny. Pravděpodobně ta samá žena si před samotným otevřením prodejny šla bočním východem vykouřit cigaretu před obchod, ale hovořit s redaktorem nechtěla, spíše si skrývala tvář, když se k němu otáčela zády.
Její kolegyně přislíbila, že zavolá vedoucího prodejny, který oznámí, zda bude prodejna v pátek otevřena, či nikoliv. To byla totiž první otázka redaktora. Když po chvíli vyšel vchodem pro zaměstnance vedoucí prodejny, byl velmi strohý. „Já vám nic říkat nesmím,“ řekl starší muž s šedivou kudrnatou kšticí. „Já vám nemohu ani dát telefonní číslo na nadřízeného,“ dodal na doplňující otázku redaktora a zamířil zpět do obchodu.
To už se ale blížila osmá hodina ráno. A před skleněnými dveřmi prodejny čekaly dvě ženy a jeden muž opodál. Jako první byl ale na místě řidič dodávky, který přivezl zboží. „Čekám, až otevřou. Od nás berou jen dva druhy zboží,“ uvedl řidič s tím, že zaváží zbožím i další pobočky obchodního řetězce MERE v republice.
„Já jsem přijel ze zvědavosti,“ přiznal starší muž z Velkého Rybníku na Karlovarsku, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Dcera viděla na internetu, že se to má asi dneska otevřít, tak jsem si řekl, že než půjdu tady ve Varech k doktorovi na kontrolu, tak se tu zastavím, abych se podíval,“ pokračoval s tím, že nic konkrétního nechce, ale je jen zvědavý. Reagoval tak na otázku, zda ví o tom, že prodejna patří ruským majitelům.
Zavzpomínal přitom, jak byl na lázeňském pobytu v Soči před mnoha lety, když ještě pracoval při dobývání uranu v Jáchymově. Dostal pobyt na zotavenou. „Jsem překvapený, že je tu poměrně málo míst k parkování. To je myslím nedořešené,“ konstatoval při pohledu k asi patnácti parkovacím místům podél prodejny.
V osm hodin se skutečně otevřely dveře prodejny. U pokladny stála pětice dívek, které dostávaly pokyny od pokladní, jak to v obchodě funguje. Byly to očividně zájemkyně o práci. Na sociálních sítích totiž MERE hledal pro karlovarskou prodejnu zaměstnankyně.
Ale to už vyrazili první zákazníci za zbožím. Počáteční reakce byly trochu zmatečné, protože se neuměli hned zorientovat, kde jsou pojízdné košíky a kudy mají jít dál do prodejny. Hned od začátku se ocitnete mezi nacpanými paletami – některé sahají i do výšky více než dvou metrů a jsou plné zboží. Především trvanlivých potravin, ale i drogistického zboží. Balení jednotlivých druhů zboží jsou povětšinou objemnější. Orientační systém zcela chybí, takže každý zákazník si musí sám odzkoušet, kudy má vozík tlačit až k pokladnám. V části prodejní haly je místnost s chlazením, kde jsou například vakuované uzeniny. V lednicích pak nejrůznější ryby.
První větší nákup trval dvěma ženám a dívce, které vyrazily ze Sokolova, necelou půlhodinu. „Koupily jsme nejrůznější limonády, ale i čínské polévky,“ ukazovala do nákupního vozíku Anna. „Mně to je jedno,“ konstatovala na otázku, zda ví, odkud nakoupené zboží pochází. „Určitě sem budeme jezdit dál. Ale asi to budeme střídat s Mostem, protože tady je ta prodejna MERE menší než tam,“ přidala se Romana. „Nám to nevadí, že jsou majitelé Rusové. Jsme zvyklé u nich nakupovat prášky na praní,“ uzavřela Anna.
Spíš nevzhledný sklad než prodejna
Kdo čekal, že si pro levné potraviny, většinou původem ze zemí bývalého Sovětského svazu, přijedou karlovarští Rusové s německými pasy, kterých ve městě žijí stovky, ten se mýlil. Pravděpodobně se jedná o kategorii ruských obyvatel s vyššími příjmy, které diskontní prodejna tohoto typu příliš nezajímá. Ostatně azbuka není v prodejně ani okolí vidět. Reklamní a orientační cedule u křižovatky ulice Závodu míru a areálu někdejšího Řempa byla na své místo umístěn až několik desítek minut po otevření obchodu. A je v češtině.
Řetězec má pobočky ještě v Příbrami, Jihlavě, Mostě, Plzni a Písku. Láká často na velmi levné potraviny i drogerii. Zatímco většina obchodních řetězců se dnes snaží o co nejvlídnější zákaznické prostředí, MERE si s kulturou prodeje příliš velkou hlavu nedělá. Interiér prodejny připomíná spíše nevzhledný sklad. Řetězec se řídí svým prostým sloganem „Nízké ceny každý den“ a letáky nemá. Zboží umístěné většinou na paletách pochází z někdejšího východního bloku.
Nejasný vlastník
I po třech letech války na Ukrajině, je části obyvatel jedno, zda se jedná o obchod český, ruský, nebo německý. Řetězec MERE, v Rusku známý jako Světofor, tedy Semafor, založili ruští bratři ze sibiřského Krasnojarsku Sergej a Andrej Šnajderovi v roce 2009. Asi o deset let později se pokusili o expanzi, v plánu měli tisíce poboček po celé Evropě.
Ze začátku se jim dařilo, třeba v saském Lipsku musela po necelém dni od otevření prodejna opět zavřít, protože se zboží vyprodalo. Postupně ale část poboček obchodu, jemuž se přezdívá ruské Aldi, zavřela definitivně. Oblibu si nezískaly. Podobný scénář následoval i v dalších zemích západní Evropy od Velké Británie přes Francii po Španělsko či Rakousko.
Rozmach vzal téměř definitivně zasvé v roce 2021, tedy ještě před plnou invazí Ruska na Ukrajinu, kdy Kyjev zařadil Šnajderovy na svůj sankční seznam. Bratři podnikatelé působí skoro tajemně. Není známa jejich podoba, rozhovory neposkytují. Nicméně podle magazínu Forbes měl loni majetek Sergeje Šnajdera hodnotu v přepočtu okolo 34 miliard korun a Světofor byl jedním z nejrychleji rostoucích maloobchodních řetězců v Rusku.
Podle webu Page Not Found zastřešuje MERE v Česku firma Torgretail CZ. Necelý rok po začátku války ale Sergej Šnajder převedl většinový podíl na jistou Annu Šnajderovou. Jaký je přesný vztah k zakladatelům firmy, není jasné. MERE nemá v Česku, ale ani ve většině dalších zemí žádnou oficiální aktualizovanou webovou stránku. S tuzemskými zákazníky komunikuje pomocí sociálních sítí, jež působí podobným dojmem jako prodejny – zastarale a nízkonákladově. K tomu se na internetu rojí i různé falešné zprávy o firmě.
Novinky se mimo jiné dříve dotazovaly, zda firma v Česku odvádí řádně daně. „K daňovým povinnostem u konkrétních firem se z důvodu zákonné povinnosti mlčenlivosti nemůžeme vyjadřovat,“ sdělil před časem mluvčí finanční správy Patrik Madle.
V roce 2021 řetězec ambiciózně oznámil, že se v Česku chystá otevřít pět desítek poboček. To se nestalo, přesto od svých plánů neustoupil. Zákazníky zjevně zaujal víc než jinde, neboť předloni prodejce své tržby více než zdvojnásobil z 93 na 198 milionů korun.
Předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza však neočekává, že řetězec na českém trhu získá vyšší podíl. „Musel by skutečně otevřít desítky prodejen a nepůsobit jako tržnice. Řadu zákazníků také budou odrazovat ruské kořeny této firmy,“ podotkl.