Hlavní obsah

Rusové na Ukrajině zničili vedle životů i tisíce knih. Pomoci má český dar

3:36
3:36

Poslechněte si tento článek

Česko předalo Ukrajincům mobilní Archu, která bude cestovat po válčící zemi a zachraňovat vzácné rukopisy, knihy a archivní dokumenty. Brzy vyrazí z Prahy směrem do Kyjeva. Ukrajinský chargé d’affaires v Česku Vitalij Usatyj minulý týden za dar poděkoval a uvedl, že se Rusko systematicky snaží odstranit nejen stát a obyvatele Ukrajiny, ale také kulturní dědictví.

Foto: Petr Svorník, Novinky

Odbornice na archivaci Dana Novotná z Národní knihovny uvnitř mobilního centra pro Ukrajinu ukazuje takzvané mokré čištění.

Článek

„Bohužel musím říct, že Rusko už zničilo tisíce jedinečných knih. Chtějí zničit veškeré ukrajinské dědictví,“ řekl Novinkám Usatyj. „Kontejner nyní zamíří do Kyjeva, vzhledem ke své velikosti se může pohybovat po celé zemi a zachraňovat náš kulturní odkaz,“ dodal diplomat.

Projekt Archy začal už před více než rokem, nyní konečně došlo v pražské Hostivaři, před sídlem Národní knihovny, k předání hotového mobilního pracoviště Ukrajině. Vyšlo na 10,5 milionu korun a vyrobila je česká Národní knihovna díky příspěvkům soukromých dárců.

„Víme, že se ruská invaze nezaměřuje jen na vojenské a civilní cíle. Putinova armáda vědomě útočí na ukrajinskou kulturu,“ uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle něj není příliš velkou nadsázkou, že je projekt nazván právě Archa, bude totiž uchovávat dnešní kulturní odkaz budoucím generacím.

Česko bude dál chránit ukrajinské uprchlíky, poslanci schválili nový Lex Ukrajina

Domácí

„V průběhu léta a předchozích měsíců jsme pravidelně školili ukrajinské kolegy a kolegyně, aby se zařízením uměli pracovat,“ řekl Tomáš Foltýn, generální ředitel Národní knihovny. Knihovna má podle něj s obnovou a uchováním poškozených knih dlouhodobou zkušenost. „Prokázali jsme ji při mimořádných událostech, jako byly povodně v roce 2002 i před pár měsíci na území severní Moravy,“ dodal Foltýn. Řekl, že toto mobilní pracoviště nemá v Evropě obdoby.

Dana Novotná, odbornice z Národní knihovny, následně ukázala, co vše budou moci její ukrajinští kolegové v mobilním pracovišti provádět. Je to například suché čištění, kdy se latexovou houbičkou stránky čistí, následně se přebytečné kousky gumy smetou a může následovat mokré čištění, špína odtéká kanálkem.

Foto: Petr Svorník, Novinky

Mobilní Archa ještě v pražské Hostivaři

Na dalším místě se zase dají spravovat trhliny papíru. „Přelepíme ji speciální páskou, z jedné strany je lepidlo aktivované teplem. Přiložíme pásku a pomocí špachtle, kterou mám roztopenou na 130 stupňů Celsia, ji zažehlíme. Páska se zprůhlední,“ popsala Novinkám. Uvnitř mobilní buňky se mohou knihy také vakuovat, poté se v nich netvoří plísně. Také Dana Novotná se podílela na školení ukrajinských archivářů, znalosti předávala řadě z nich online.

Průlom za průlomem. Rusové útočí po celé délce fronty

Válka na Ukrajině

Za Archou finančně stojí příspěvky MND, Nadace Karla Komárka a Libor Winkler. Další dvě Archy přitom mají následovat. Ta s číslem II má být zaměřena na digitalizaci dokumentů, vyjde na 12,5 milionu korun, zatím se podařilo získat zhruba tři miliony korun, realizovat ji má opět Národní knihovna.

Třetí Archa pak bude sloužit ke skenování trojrozměrných historických a kulturních předmětů. Díky tomu se vytvoří 3D podoba objektů, která bude navždy uchována i pro případy, kdy by skutečná předloha byla zničena. Tento projekt má začít na jaře 2025, platit ho bude Nadace Karla Komárka a uskutečňovat Národní muzeum.

Kamera zachytila výbuch, při kterém zemřel ruský generál. Bude jich víc, hrozí Ukrajinci

Válka na Ukrajině
Související témata:

Výběr článků

Načítám