Článek
„Od září ministři takto zadali nebo chystají zadat celkem 78 nadlimitních zakázek v hodnotě 2,854 miliardy korun. Pro srovnání, ministři bývalé Nečasovy vlády za stejné období v roce 2012 schválili 18 nadlimitních zakázek bez soutěže v hodnotě 450 miliónů korun,” konstatovalo Oživení.
„Několikanásobný nárůst velkých státních zakázek zadávaných bez soutěže vládou, která je v demisi a nemá politickou důvěru, je alarmující. Nabízí se otázka, zda to je skutečně nezbytné nebo zde hrají roli skryté úmysly vytěžit co nejvíce z dočasných ministerských postů,” uvedl Martin Kameník z Oživení.
"Vláda Jiřího Rusnoka reagovala na tristní situaci v čerpání peněz z evropských fondů, kdy bylo nutné aktivizovat všechny dostupné možnosti tak, abychom nepřišli o desítky miliard z fondů EU," citovala ČTK mluvčí vlády Jana Jabůrková. Dodala, že v některých případech vláda řešila havarijní a bezodkladné situace pro zajištění chodu státní správy, které vznikly nečinností a odkládáním nutných rozhodnutí v minulém období.
Zadávání zakázek v jednacím řízení bez uveřejnění: | |
---|---|
Je zvláštní procedurou, která se má používat pouze ve výjimečných situacích, kdy nelze zadat zakázku na základě soutěže dodavatelů. Informace o zakázce jsou v tomto případě dostupné až po uzavření smlouvy. |
Sdružení upozornila, že kabinet vládne v demisi, a měl by se proto chovat maximálně transparentně.
„Každá vláda, a zejména vláda, která nemá důvěru Sněmovny, je povinna dbát maximální transparentnosti svého rozhodování,” míní Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti.
Obě sdružení proto vyzvala vládu, aby aktivně začala informace o plánovaných zakázkách bez soutěže zveřejňovat a zdůvodnila nárůst počtu již proběhlých.