Článek
„Naše vláda se hlásí k aktivnímu proevropskému přístupu, to ale samozřejmě neznamená nějakou spektakulární diskontinuitu s dosavadními postoji ČR...,“ prohlásil předseda vlády.
„Je zřejmé, že v některých otázkách dojde nebo již došlo k posunu našich pozic,“ uvedl.
Změnu českého postoje ilustroval na postupu vůči unijní dani z finančních transakcí.
„Zatímco předchozí vláda se rozhodla aktivně podpořit britskou žalobu proti zavedení tzv. posílené spolupráce u daní z finančních transakcí, moje vláda došla k závěru, že je třeba tento postoj přehodnotit,“ sdělil. „Jde o symbolickou změnu, která ukazuje náš změněný postoj k EU,“ dodal.
O fiskálním paktu rozhodne až nová vláda
Další důležitá rozhodnutí týkající se postavení ČR v Unii chce ale dočasný kabinet přenechat svým nástupcům. To se týká některých oblastí zamýšlené bankovní unie či tzv. fiskálního paktu, který má v členských zemích zajistit zpřísnění rozpočtové kázně.
„Jde o zásadní politický krok, o němž nelze říci, že by nesnesl odkladu. Pravidla fiskálního paktu se na nás tak jako tak budou vztahovat až po případném přijetí eura,“ sdělil Rusnok.
Premiér zdůraznil, že z bezpečnostního hlediska je pro ČR zásadní soudržná a akceschopná Severoatlantická aliance, v jejímž rámci by se Česko mělo nadále účastnit různých misí.
„Pokud jde o naše zapojení do činnosti Aliance, domnívám se, že to budou i v budoucnu různé typy zahraničních mírových misí, míra našeho zapojení musí realisticky odpovídat našim ambicím, schopnostem a možnostem, které česká ekonomika vytváří,“ prohlásil.
Dodal zároveň, že by měla být prohlubována bezpečnostní spolupráce v rámci EU. „Jsme přesvědčeni o tom, že by se ČR měla podílet na prohlubování společné bezpečnostní a obranné politiky a aktivně se do ní zapojovat,“ podotkl.
Související témata
Rusnok zdůraznil důležitost podpory exportu pro vznik nových pracovních míst v ČR. I proto je podle něj v českém národním zájmu, aby byla brzy realizována dohoda o volném trhu mezi Unií a USA.