Článek
„Tato známka, pokud vím, nebyla nikdy ve světě vystavovaná, dnes je to poprvé,“ říká o nejslavnější a nejcennější známce platné na našem území, rumělkovém merkuru, její nový majitel. Sběratel a podnikatel Zdeněk Matějovský ji získal letos na jaře od rakouského filatelisty, který známku držel dlouhá léta.
„Nikdy předtím jsem si ani nepřipustil, že bych takovou známku mohl mít,“ vzpomíná hrdý vlastník unikátu za 12 milionů korun. „Za srdce mě ale vždycky chytne každý přírůstek do sbírky,“ přiznává filatelista, který známky sbírá už od dětství.
„Rumělkový merkur vznikl v roce 1856 jako náhrada za žluté a růžové merkury a sloužil k zasílání hromadných novinových zásilek. Do dnešní doby se zachovalo zhruba pět razítkovaných rumělkových merkurů, tento je nejhezčí,“ vypráví o známce o velikosti 23 × 30 milimetrů Matějovský.
Draží se zlato Marie Terezie i 2000 let staré keltské mince. Mohou vynést až 75 milionů
Na výstavě v rodném domě Franze Kafky je k vidění i jedna z nejdražších známek celé naší poštovní historie – rakouská letecká známka z roku 1918 opatřená po vzniku první republiky přetiskem „Pošta československá 1919“.
„Jak vidíme, ten přetisk je převrácený, známka je navíc ve vzácném úzkém formátu, jedná se tak o unikát v hodnotě dva miliony korun,“ vyzdvihuje tento kus sběratel a soudní znalec David Kopřiva z Odborné společnosti filatelistických studií, která výstavu pořádá.
První známka světa
Hned u vchodu do výstavních prostor galerie vítají návštěvníky tmavé známky s podobiznou britské královny Viktorie. „Toto je zkusmý tisk první známky světa Penny Black. Zajímavé je na něm to, že tehdy zkoušeli druh papíru, druh lepu a tisk razítka,“ představuje zkušební list s šesti známkami jeho současný vlastník Jaroslav Stuna.
Podobných tisků bylo vyrobeno celkem deset, kromě Stuny ho má ve vlastnictví třeba i britská královská rodina ve své Royal Collection. „Je to kus historie, je to něco naprosto výjimečného,“ říká o exponátu majitel.
Plzeňský sběratel vlastní i celou tiskovou desku s definitivní podobou známek Penny Black z roku 1840. Zakoupil ji v Londýně a cena kompletních 240 kusů se pohybuje kolem 4,5 milionu korun. „Původně patřila jednomu sběrateli, který byl spřízněn s královskou rodinou,“ dodává Stuna.
„A tady vidíme unikátní konvolut čtyř dopisů z ostrova Mauritius se známkami Post Paid, což jsou levné sestry nejslavnější známky světa Post Office,“ představuje nám Kopřiva další raritu mezi zdejšími exponáty, druhé vydání známého modrého mauritia. Na světě se takových dopisů dochovalo pouze 51 a soubor hned čtyř nemá nikdo jiný na světě.
Artefakt z Titaniku
Část výstavního prostoru Point Gallery zabírá historie spojená se ztroskotáním jednoho z nejznámějších parníků světa – Titaniku. Na lodi byl totiž poštovní úřad vedený O. S. Woodym.
„Při potopení Titaniku se všechny zásilky a adresní štítky s palubními razítky zničily, zázrakem se zachovalo jen několik desítek lístků,“ vypráví Kopřiva. Jeden z nich je od začátku tohoto roku v jeho sbírce a v Evropě není aktuálně žádný jiný soukromý sběratel, který by se tímto artefaktem mohl pochlubit.
„Důkazem, že byl tento lístek na palubě Titaniku, je denní razítko Trans Atlantic Post, z data vyplutí lodi ze South Hampton z 10. 4. 1912 palubní razítko Titanic, které bylo pouze na tom palubním úřadě, a osobní razítko pana Woodyho,“ ukazuje na zažloutlý štítek v hodnotě jednoho milionu korun.
„Pro mě je tu jedním z nejzajímavějších model Titaniku, podobný jsem nikdy naživo neviděl, je to zajímavá část historie, kterou tady ukazujeme,“ směřuje majitel Point Gallery Matyáš Merta pozornost i na model lodi, jenž doplňuje zdejší exponáty. Všechny si je může veřejnost prohlédnout do neděle 17. listopadu.