Článek
Vyplývá to z dohody, respektive memoranda, které uzavřelo hned několik státních institucí a Konfederace politických vězňů (KPV). Právě konfederace je současným vlastníkem Rudé věže smrti, ale nemá na jeho opravy ani na vytvoření důstojné prezentace dostatek finančních prostředků. Naopak v minulých letech nevyúčtovala státu dotace na provoz této národní kulturní památky, která je i na seznamu UNESCO. Zejména proto dluží zhruba pětadvacet milionů korun.
Jako nejvhodnější řešení vzniklé situace je převzetí objektu do majetku státu, konkrétně Národním památkovým ústavem (NPÚ). Součástí memoranda je vypořádání s dluhem i příprava expozice připomínající utrpení politických vězňů. To má mít na starosti Národní muzeum ve spolupráci s konfederací. Veřejnost o tom minulý týden informoval ministr kultury Martin Baxa (ODS).
Tématem Jáchymovského pekla byla tentokrát i záchrana Rudé věže smrti
„V rámci platného práva jsme hledali způsob, jak zohlednit nejen potřebu ochrany veřejných financí, ale i snahu o zachování odkazu obětí totalitních režimů,“ komentovala generální ředitelka Finanční správy ČR Simona Hornochová.
„Dohoda je pro nás životně důležitá, členům konfederace na ní velmi záleží,“ uvedla předsedkyně KPV Milena Blatná. NPÚ je podle své ředitelky Nadi Goryczkové připraven převzít objekt a po provedení oprav ho za dva až tři roky otevřít veřejnosti.
Zeď proti lhostejnosti připomněla na Dušičky památku zemřelých muklů
„Rudá věž smrti je místem, které symbolizuje hrůzy a utrpení, které zažívali ti, kteří byli nespravedlivě uvězněni a pronásledováni za své politické názory,“ připomněl generální ředitel NM Michal Lukeš, podle kterého by měla nově vzniklá stálá expozice připomínat nejen utrpení politických vězňů, ale též to, že svoboda a lidská práva nejsou samozřejmostí. „Ale hodnotami, za které musíme neustále bojovat a chránit je,“ dodal Lukeš.
„Budu hrozně rád, že se stane Rudá věž smrti majetkem státu,“ komentoval starosta Ostrova Pavel Čekan (nez. zvolen za Místní). „Já si úplně nemyslím, že by na záchraně nebo provozu, když je to národní kulturní památka, mělo participovat město,“ pokračoval. „Národní památkový ústav, respektive ministerstvo kultury určitě udělá maximum pro to, aby Rudá věž smrti měla důstojné zázemí než to, co je tam dneska,“ uvedl Čekan.
Místo děje Krušnohoří: Klement Gottwald čestným občanem Jáchymova
„Jsem rád, že stát budovu konečně převezme, že se tam něco postaví a vytvoří,“ uvedl současný faktický správce Rudé věže smrti a politický vězeň Luboš Modrovič, který o víkendu po předchozí telefonické domluvě provádí prohlídky Rudé věže smrti. „Muklové si to rozhodně zaslouží,“ doplnil. „Doufám, že tomu bude věnována větší pozornost. Každý ví, jaká tam je nyní oficiální expozice, kde se o uvězněných politických vězních toho člověk moc nedozví,“ dodal Modrovič, který, pokud bude osloven, by rád pokračoval v práci pro tuto památku.
Rudá věž smrti v Ostrově byla vybudována v komunistickém pracovním táboře Vykmanov II. Jedná se o věžovitou stavbu určenou k drcení a třídění uranové rudy z Jáchymovských dolů. Stala se symbolem utrpení politických vězňů v 50. letech 20. století. Práce stála životy a zdraví nespočetné množství muklů, tedy mužů určených k likvidaci.