Článek
Soudkyně, která o vazbě rozhoduje, zatím není přesvědčená o možnosti propustit Koženého na kauci, a tak její výše v tuto chvíli není předmětem jednání, řekl státní zástupce.
Již dříve Cumberbatch potvrdil, že Bahamy obdržely od americké strany žádost o vydání Koženého. Tohoto bodu se ale dnešní jednání netýkalo. Obecně se soudí, že takové rozhodování může trvat měsíce.
Bahamy jsou známé tím, že hledané osoby vydávají zřídka, případně takoví lidé z ostrovů před vydáním odcestují. Útočiště mohou nalézt například v nedalekém Belize, jehož státní politika je stíhané osoby nevydávat.
Kožený a další dva muži byli ve čtvrtek u newyorského soudu obžalováni z úplatkářství velkého rozsahu v Ázerbájdžánu. Trojice se podle obžaloby pokusila podplatit vysoce postavené činitele v bývalém sovětském Ázerbájdžánu, aby získala přednost při privatizaci místního ropného průmyslu.
V Česku stíhán jako uprchlý
V České republice je Kožený stíhán jako uprchlý spolu s bývalým šéfem představenstva Harvardského průmyslového holdingu (HPH) Borisem Vostrým, který nyní žije na Belize, za to, že v letech 1995 až 1997 podle policie tunelovali majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice v hodnotě asi 11,5 miliardy korun. Poškodili tím holding, který následně skončil v likvidaci.
Česká justice žádá již dva roky Bahamské ostrovy, které nemají s Českem diplomatické styky ani smlouvu o právní pomoci, o vydání Koženého. Nejvyšší státní zastupitelství ČR totiž zjistilo, že Velká Británie uzavřela s Československem v roce 1926 smlouvu o vydávání zločinců, kterou byly vázány také všechny britské kolonie, tedy i Bahamské ostrovy.
Kožený se nicméně dosud českým orgánům činným v trestním řízení úspěšně vyhýbal.