Článek
Celkem se reinfekce potvrdila od 1. ledna u 5962 lidí, což vůči souhrnné statistice všech nakažených, kterých je letos zatím 990 tisíc, činí zhruba 0,6 procenta. Stejně jako počty nakažených a hospitalizovaných ale rostou i právě statistiky odhalených reinfekcí.
Vyplývá to z dat poskytnutých Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), jež si Novinky vyžádaly.
Vojtěch: Vývoj už jde podle rizikového scénáře. Na ministerstvu zůstanu, jak dlouho bude třeba
Pro srovnání, například za celý červenec, který letos patřil k epidemicky nejklidnějším měsícům, se nákaza prokázala u 5966 nakažených, z toho reinfekcí bylo odhaleno 214.
Od října se ale počty nakažených začaly rychle zvedat a ke čtvrtku 21. října bylo diagnostikováno celkem 29 964 lidí. Z toho reinfekcí bylo 646, což odpovídá přibližně dvěma procentům z celkového počtu.
Dušek: Skutečný počet neznáme
Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek ale upozornil, že se jedná pouze o zachycené případy opakované nákazy, ve skutečnosti jich může být výrazně více. „To, co máme, jsou opravdu jen záchyty. Skutečný počet reinfekcí nemůžeme znát,” uvedl Dušek.
„Člověk se musel nakazit a být diagnostikován, pak se musel nakazit znovu a znovu být diagnostikován,” vysvětluje Dušek s tím, že ne každý znovu nakažený člověk mohl o nákaze kvůli chybějícím příznakům vědět.
Aby bylo možné přesně odhadnout reinfekce, musela by se podle Duška udělat na vybrané skupině obyvatel studie, kdy by například obyvatelé jednoho kraje byli sledováni po delší časové období.
Vojtěch: Opět hrozí omezování nemocniční péče
Za růstem případů reinfekce může být více faktorů. Řada lidí covid prodělala před měsíci, kdy se mohla nakazit jinou variantou viru, než která se v populaci šíří dnes, což je varianta delta. Ta má díky své větší nakažlivosti větší šanci obejít již vytvořenou imunitu po prodělání covidu.
S odstupem od prodělání onemocnění, ale i očkování, klesá také míra ochrany proti viru, každý člověk má zároveň jinou hladinu protilátek, a tedy i ochranu.