Článek
Na shromáždění dorazila po jedné hodině odpoledne asi třicítka členů DSSS a dalších 250 lidí. Zatímco představitelé DSSS se omezili pouze na projevy politického charakteru, skupinka asi desíti radikálních přívrženců se nebála ostřejších slov, když volali na Romy, například: „Ty černá špíno,“ a podobně.
„Právě muže z této skupinky jsme na akci zkontrolovali a budou předvoláni k vysvětlení,“ sdělil Právu mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Mezi přihlížejícími bylo asi celkem osmdesát radikálů, kteří si však nic nedovolili, také protože celé město bylo obšancované policisty.
„Do akce jsme nasadili asi padesát policistů a vše proběhlo v klidu. Situaci ve městě budeme ale hlídat ještě v noci na neděli,“ podotkl Matzner.
Romové přišli na shromáždění i přesto, že je radnice varovala, aby radikály neprovokovali. Měli sebou děti, které nesly čtvrtky s nápisy: My tady extrémisty nechceme.
„Přišli jsme, protože tohle nepamatujeme a obáváme se násilí. Nechceme tady žádné radikální skupiny,“ uvedl jeden z Romů. Celá akce spíše potvrdila, že ve Vimperku se nejedná o druhý Šluknov a řada místních na členy DSSS i pískala. DSSS si vybrala Vimperk také proto, aby podpořila facebookové hnutí Vimperk bez nepřizpůsobivých Romů. Na shromáždění to však nevypadlo, jako že by vztahy mezi Romy a místními byly extrémně vyhrocené.
„Je naprosto zřejmé, že se jedná o nafouknutou bublinu. Nepokoje tady dělá asi deset lidí a nejsou mezi nimi navíc pouze Romové,“ podotkl Petr Matějka z Vimperku.
Radnice ve Vimperku řeší v souvislosti s romskou menšinou především problémy s drogami a obrátila se i na protidrogovou centrálu. Podle policejních statistik však patří Vimperk mezi nejklidnější místa a za celý letošní rok tam řešili policisté dvě loupežná přepadení.