Článek
Romové se v úterý ráno sešli s firmou, která zařídí převoz chlapce. Odpoledne kolem druhé či třetí hodiny by chtěli všichni opustit Českou republiku.
"Transport bude proveden oficiální cestou," řekl Právu jeden z příbuzných mladíka Adelinaju Vasilev. Podrobnosti ale neřekl. Rodina je v kontaktu s rumunským velvyslanectvím, které musí dát k převozu povolení.
Samotnou repatriaci zajistí najatá firma. Chlapec je nyní stále ve vinohradské nemocnici. Romové pro něj v pondělí pozdě odpoledne zorganizovali malý obřad. Zapálili svíčky a ženy ho převlékly do tradičního oděvu.
Nemocnice přesně neví, kdy mladík zemřel, smrt zjistila až na CT vyšetření mozku v pondělí v půl druhé odpoledne. Chlapec byl v nemocnici od 22. července. Utopil se při koupání v rybníku ve Staré Boleslavi.
Co je potřeba k repatriaci
Nemocnice, kde cizinec zemře, může tělo vydat pouze pohřební službě, s níž se pozůstalí domluví.
"Musí být samozřejmě dodrženy všechny podmínky mezinárodní úmluvy o přepravě mrtvých. To znamená, že tělo musí být buď balzamované či chlazené, nebo se musí alespoň zpomalit tlecí proces, k čemuž je třeba uzavřená rakev a zinková vložka," řekl Novinkám odborník na pohřebnictví David Stejskal. Podle něj není možné, aby si například někdo pro tělo přijel jen tak s dodávkou. "Nemocnice nemůže fyzicky předat tělo rodině," dodal.
Potřeba je také souhlas velvyslanectví státu, kam se tělo převáží, v tomto případě Rumunska.
Repatriace není levná záležitost, výdaje se mohou vyšplhat klidně na stovky tisíc korun.