Článek
Levé křídlo, které kompletně vyhořelo při zmíněném požáru, má již základovou desku a pracuje se zde na železobetonové konstrukci.
„V tuto chvíli jsou pod základovou deskou dokončené veškeré rozvody, je zbudován suterén, který slouží jako zázemí celého objektu, a je dokončeno zajištění stavební jámy,“ popsal dnes novinářům David Čech, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ, jež vede konsorcium firem opravujících palác.
Tato část bude zvenku replikovat stávající pravé křídlo, například použitými štukovými medailonky a dalšími prvky. „Uvnitř bude přiznaná, viditelná ocelová konstrukce. Oproti tomu v pravému křídlu je skryta dřevěným podhledem,“ řekl Čech.
Novinkou bude propojovací chodba, která umožní suchou nohou projít ze znovuvybudovaného levého křídla ke Křižíkově fontáně. Pasáž má být bezbariérová, s výtahy i eskalátory.
Ve střední hale teď stavbaři pomalu dokončují bourací práce, zpřístupňují technologické kanály a připravují je pro vedení rozvodů – kanalizace, vzduchotechniky, vytápění či chlazení. Podobně to vypadá i v pravé části objektu.
„Pracujeme také na zesílení a sanaci ocelové konstrukce, s nástupem stavební sezony se pustíme do rekonstrukce střech a budeme pokračovat v obnově fasád,“ popsal dále vedoucí stavby.
Ocelová konstrukce je podle něj vesměs v dobrém stavu, kam však dlouhá léta zatékalo, tam je konstrukce místy až v havarijním stavu. Dělníci jí tak musí navrátit původní pevnost či ji ještě navýšit.
Kdysi zchátralá restaurace Bohemia na pražském Výstavišti se otevírá
Koruna na věž
Od června předchozího roku stojí před palácem hodinová věž z centrální haly.
„Probíhá statická sanace jejích nohou, tak aby ji bylo možné umístit zpátky, a vyrábí se nové vitráže do nožiček. Pracuje se na obnově hodinového stroje, budeme sem navracet staré historické kovové ciferníky, oproti skleněným, které tu byly dřív umístěny. A v neposlední řadě navrátíme na vrchol věže svatováclavskou korunu,“ popisuje plány Čech.
Mluví také o ozdobných vitrážích, které k Průmyslovému paláci, postaveném v roce 1891, neodmyslitelně patří. Většina z nich je v ateliérech na zrestaurování a postupně se rozbíhá výroba vitráží na stěnu, která byla zasažena velkým požárem.
Jeho opakování má zabránit protipožární systém zahrnující například detekční kabely, senzory či vodní mlhu.
Z Průmyslového paláce v Praze sundali hodinovou věž. Čeká ji oprava
Dokončení v roce 2025
„U každé stavby podobného rozsahu dochází k vícepracím, tady jsme se tomu také nevyhnuli, protože se ukázalo, že technologický stav budovy je horší, než se čekalo,“ informoval Adam Zábranský (Piráti), radní hl. m. Prahy pro majetek, transparentnost a legislativu.
„Velké komplikace jsme měli v okolí paláce, kde byly roztahány spousty kabelů, o kterých nikdo nevěděl, odkud vedou nebo co napájí, tohle už máme vyřešené. A vestavba padesátých let byl jeden velký oříšek. Konstrukce byly historicky budovány s velkou technologickou nekázní a v tuto chvíli zjišťujeme, co všechno ještě budeme muset sanovat a upravovat,“ doplnil k tomu vedoucí z Metrostavu.
Holešovická tržnice se proměňuje. Budova burzy bude znovu nejhonosnější v areálu
„Jsme nadšení, že konečně po třinácti letech stavba běží, a doufáme, že už se nezastaví. Dochází ale k nějakým drobným zdržením oproti plánu. Takže už teď víme, že dokončení v roce 2024, o kterém se původně mluvilo, se překlopilo do roku 2025,“ upozornil Tomáš Hübl, předseda představenstva společnosti Výstaviště Praha.
Náklady na kompletní obnovu paláce mají investora, hlavní město Prahu, vyjít na zhruba 2,64 miliardy korun.
Na více fotek z rozestavěného Průmyslového paláce se podívejte ve fotogalerii: