Článek
Po zesnulém záchranáři zůstala přítelkyně Simona a dvě malé dcery. Přátelé Michala Beneše pro ně chtěli ve veřejné sbírce vybrat půldruhého milionu, aby rodinu zabezpečili. Na účet Nadačního fondu pomoci Karla Janečka už ale lidé poslali téměř tři a půl milionu korun.
„Pochopila jsem, že jsme vůbec nezůstali sami. Strhla se taková vlna pomoci a podpory, že bych si nikdy nemyslela, že to proběhne,“ řekla záchranářova přítelkyně v emotivní výpovědi v reportáži ČT.
Michal Beneš byl záchranář tělem i duší. Chtěl tak moc pomáhat a zachraňovat, že když nelétal s vrtulníkem letecké záchranky, sloužil jako záchranář u Horské služby v Jizerských horách. Ve volném čase také vymýšlel elektrotechnická zdokonalení na propojení komunikačních systémů horské služby a zdravotnických záchranářů. „Pracoval i na digitálních mapových podkladech a záchranářské IT technologie posunul celkově hodně dopředu,“ řekl náčelník Horské služby v Jizerských horách René Mašín.
K nehodě vrtulníku, při níž Beneš zahynul, došlo 22. března. Stroj za slunečného počasí řídil zahraniční pilot ve výcviku, Beneš s ním absolvoval let jako instruktor. Vrtulník havaroval uprostřed pole, asi 200 metrů od posledního obytného domu ve Slavoňově. Po dopadu začal hořet. Nikdo z posádky nepřežil.
Nehoda se vyšetřuje
Příčiny tragédie vyšetřuje Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Jednou z prověřovaných verzí je také to, že stroj se ve vzduchu srazil s ptákem.
Záchranáři z Libereckého kraje se se svým kolegou rozloučili minulý pátek na letišti v Liberci zapnutými sirénami u svých vozů. Na sociální síti publikovali fotografii jeho opuštěné šatní skříňky v práci.
„Život našeho kolegy a kamaráda Michala Beneše byl plný. Zachraňoval lidi, pomáhal. Teď po něm zůstalo prázdno. Prázdná skříňka, prázdné místo u stolu, vzpomínky a ticho,“ napsali kolegové k fotografii. Sbírka potrvá do konce května.