Článek
„Snímek dítěte na nočníku nebo ušpiněného od jídla považují rodiče či prarodiče za roztomilý. Jakmile jej zveřejní, ztrácí nad jeho dalším šířením kontrolu,“ říká Kopecký.
„Přišel za námi žák s tím, že jeho rodič měl na své sociální síti řadu jeho snímků, na jedné fotce seděl ještě jako dítě na nočníku. Spolužáci tento profil objevili, na základě fotky dali žákovi přezdívku pokakánek a začali ho šikanovat,“ přibližuje Kopecký.
Měli jsme případ, kdy prarodiče nechtěli smazat fotky svých vnoučat ze sítí, a to ani na žádost rodičů.
Odborně se nadměrnému sdílení říká sharenting a může mít pro dítě opravdu velmi nepříjemné důsledky. Kopecký vede projekt E-bezpečí, kde se snaží varovat před rizikovým chováním na internetu nebo alespoň řešit jeho důsledky, varovné případy tak zná z první ruky.
„Mohu také zmínit prarodiče, ke kterým přijel vnuk na týdenní návštěvu. Děda s babičkou pořídili řadu fotografií, včetně intimních, a ty pak umístili do fotogalerie na internetu. Tato fotogalerie se pak ovšem začala mezi lidmi šířit a najednou měla desítky tisíc zhlédnutí,“ říká odborník.
Citlivé fotky se poté mohou snadno dostat k pedofilním skupinám. Sharenting může vyvolávat i rodinné spory. „Měli jsme případ, kdy prarodiče nechtěli smazat fotky svých vnoučat ze sítí, a to ani na žádost rodičů,“ vysvětluje Kopecký.
„V zahraničí už existuje celá řada soudních sporů, kdy dospívající dítě zažaluje své rodiče a domáhá se toho, aby byly citlivé fotografie staženy,“ dodává odborník.
Děti jsou na internetu lovná zvěř. Rizika ale hrozí i dospělým
Sedm z deseti
Ani u nás není sharenting okrajovou záležitostí. „Sedm z deseti českých rodičů sdílí osobní a citlivé údaje o svých dětech. Téměř sedm procent rodičů pak veřejně vystavilo na internet fotku dítěte, které bylo částečně nebo úplně obnažené a dalo se podle obličeje poznat,“ vypočítává Kopecký.
Rodiče často zakládají dětem virtuální deníček a v něm dokumentují každý krok. „Extrémním případem jsou prenatální profily na sociálních sítích, kdy rodič založí profil svému ještě nenarozenému dítěti. Na internet pak umisťuje už fotografie z ultrazvuku,“ říká.
Na první pohled roztomilá vánoční fotka totiž může dítěti za pár let pořádně zkomplikovat život.
Ani na soukromém profilu na sociální síti přitom nejsou fotky v bezpečí – kdokoli, kdo k němu má přístup, může snímky stáhnout a sdílet dál. Rodiče navíc často fotky umisťují zcela veřejně, jsou přístupné všem. Často tak mohou činit i prarodiče, kteří si s technikou tolik nerozumějí.
Rodičům a prarodičům proto dává Kopecký jednoduché rady: „Nesdílejte žádné příliš osobní fotografie typu upatlané nebo pokakané dítě. Zamyslete se, jestli sdílený snímek nemůže někdo zneužít, nejen teď, ale i v budoucnu. Zvažte, jestli dítěti nemůže fotka ublížit, jestli se kvůli ní nemůže stát terčem posměchu. “ Na první pohled roztomilá vánoční fotka totiž může dítěti za pár let pořádně zkomplikovat život.