Hlavní obsah

Rodiče neměli na školné. Hudebku zachránili dárci

Právo, Ludmila Žlábková

Pandemie uvrhla řadu rodin do nezáviděníhodné ekonomické situace. Mnoho jich zvažuje, zda vůbec vydat peníze na koníčky svých dětí, jestli zaplatit třeba výuku v základní umělecké škole. Navíc když je ústav téměř celý půlrok zavřený a učí se jen online.

Foto: Michal Hron, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Na ZUŠ Střezina v Hradci Králové, která je s 2300 žáky jednou z největších v republice, se k začátku února odhlásilo 150 dětí. Zhruba tři sta dalších nemělo školné zaplacené. S podobnými problémy se potýkají zušky napříč celou republikou. Osud dětí, které se nebudou moci věnovat hře na oblíbený nástroj, nebudou kreslit a malovat nebo tancovat, vyvolal obrovskou vlnu solidarity. Škole se ozývají lidé, kteří chtějí talentované děti podpořit.

„Jsem vaše bývalá studentka tanečního a hudebního oboru. Aktuálně jsem studentkou v Paříži na Sciences Po v posledním ročníku a pracuji v Evropském parlamentu. Bez Střeziny a disciplíny bych nikdy nebyla tam, kde jsem teď, proto bych chtěla umožnit jednomu žákovi, jehož rodina si nemůže dovolit školné, rozvíjet se dál a učit se,“ napsala například Eva z Francie. „Proto ráda přispěji jednomu žákovi na školné. Bohužel jsem také studentka, tak si nemohu dovolit více,“ dodala Eva.

Dětský psycholog: Známky teď nejsou nejdůležitější

Koronavirus

„Je to neuvěřitelný počin. Už teď máme asi 12 dárců a snažíme se pro peníze vytipovat děti. Na druhou stranu chápeme, že pro mnohé může být těžké takový dar přijmout,“ upozornil před dvěma týdny ředitel školy Karel Šust s tím, že není neobvyklé, že se v pololetí někteří žáci odhlašují. Ale běžně jich je u nich na škole do stovky.

Pro vedení škol to pak znamená, že budou muset snížit učitelům úvazky. A tím i výplatu. „Odhlašuje se hodně dětí. Jejich rozhodnutí není jen otázkou vedení učitele. Je to blbá nálada, demotivace, sociální distanc, který je pro lidské bytosti horší než covid. A úvazky? Co odhlášené děcko, to hodina pryč. A nabrat nového žáka nemáme v této době šanci,“ povzdechla si jedna z takto postižených pedagožek.

Nejhůř ti nejmenší

Protože se žáci odhlašují napříč obory i od různých pedagogů, věří ředitel Šust, že se podaří situaci ustát.

Rodiče žalují školu. Kvůli rouškám

Domácí

„Část pedagogů měla v hodinách dvojice. Nyní budou učit individuálně. V některých případech ale opravdu bude nutné sáhnout na úvazek. Třeba se nám odhlásila celá třída dospělých stepařů. Jsou samoplátci a online výuka pro ně nemá smysl,“ řekl ředitel s tím, že nejhorší situace je u těch nejmenších.

„Jak je motivovat a vypěstovat v nich lásku k umění, když nastoupili v září a v říjnu se prezenční výuka zastavila? Nebo výtvarníci. Jak tvořit, když doma nemají vybavení? A než se otevřela papírnictví, tak prakticky ani neměli možnost si ho koupit,“ pokračoval Šust.

„Nepromyšlená vládní opatření připravují mladou generaci o možnost rozvoje talentů. V hudební výchově to naše děti i mládež pociťují obzvlášť znatelně,“ řekl místopředseda lidovců Ondřej Benešík.

Pětina rodičů znevýhodněných dětí je bez kontaktu se školou, zjistilo šetření

Věda a školy

Právě KDU-ČSL na konci ledna vyzvala vládu, aby v ZUŠ výuku na nástroje umožnila. Podle Benešíka výuka učitel–žák protiepidemická opatření neporušuje.

Výběr článků

Načítám