Článek
Projekt NajduTe.cz ve středu představila firma GOPE Systems. Určení polohy mobilního telefonu si může u operátorů vyžádat i policie, podle zástupců společnosti je ale rychlý telefonát operátorovi pro rodiče komfortnější.
"Funguje to všude, kde má mobilní telefon signál, na rozdíl od běžných systémů GPS, které v budovách, tunelech, metru či v garáži nemají sebemenší šanci, protože k určení polohy potřebují příjem signálu z družic," popsal fungování systému jednatel společnosti Mikoláš Herskovič. Služba funguje za spolupráce policie a ministerstva vnitra, zatím je ale dostupná jen u jednoho operátora a pouze v rámci ČR.
Automatické varování
Vyhledávání se prý může osvědčit třeba v případě, kdy se dítě zdrží v kroužku nebo u kamaráda a vystrašení rodiče váhají, zda mají volat policii nebo ještě počkat. Zároveň ale může při únosech dětí pomoci rychle zmobilizovat pátrání, když rodič přes operátora zjistí, že je jeho potomek třeba na druhém konci republiky. Službu lze nastavit i tak, že rodičům přijde varování v případě, že dítě opustí třeba hranice města nebo když se jeho mobil pohybuje rychlostí větší než například 100 kilometrů v hodině.
"Děti patří mezi velké milovníky novodobé techniky, proto je vysoce pravděpodobné, že budou mít svůj mobil neustále při ruce," myslí si provozovatelé.
Žárlivci a slídilové prý neuspějí
Součástí služby je vedle okamžitého určení polohy navíc přesný popis dítěte, takže policie může hned vyhlásit pátrání.
Každý, kdo volá ohledně něčí lokalizace, se musí prokázat tajným heslem. U dětí starších 15 let musí mít rodiče pro zřízení služby jejich informovaný souhlas, u dospělých může být tato služba také zřízena jen se souhlasem dotyčného. V případě, že mají provozovatelé pochybnosti, zda se tímto způsobem třeba nesnaží žárlivý člověk kontrolovat svého partnera, provedou kontrolní telefonát.
Paušál si lidé mohou aktivovat po telefonu, ceny se pohybují mezi 148 až 588 korunami za měsíc.