Článek
„Vedením FN Motol jsem pověřil od 1. dubna stávajícího ředitele Nemocnice Na Homolce Petra Poloučka. Je zkušeným manažerem, který prostředí FN Motol zná a má velké zkušenosti s řízením nemocnice po korupční kauze,“ uvedl ministr.
Postarat se má o očistný proces, s nímž má zkušenost právě z Homolky, do které nastoupil v roce 2018. Tedy čtyři roky poté, co kriminalisté rozkryli korupční kauzu spojenou s tehdejším ředitelem Vladimírem Dbalým.
Pětadvacet let stál v čele FN Motol Miloslav Ludvík, který byl před měsícem policií zadržen a obviněn v souvislosti s korupční kauzou. Od té doby je pověřena dočasným vedením jeho náměstkyně pro léčebně preventivní péči Lucie Valentová-Bartáková.
Na ministerstvu ožívá plán „Motolky“. Žezlo po Ludvíkovi by mohl převzít šéf Homolky

Poloučkovým bezprostředním úkolem bude řízení stavby Motolského onkologického centra, provedení vnitřního auditu jednotlivých procesů a spolupráce s lékařskou fakultou.
Válek zároveň vyloučil, že by se teď měly Motol a Homolka slučovat, do budoucna o tom chce diskutovat.
Jak už Novinkám dříve řekl, měly ale „úžeji spolupracovat“, v péči o pacienty se doplňují. S jejich propojením pomůže, že budou mít obě jeden management. Za smysluplné to pokládají i někteří zdravotničtí experti, kteří poukazují na vysokou koncentraci státem řízených nemocnic na území Prahy. Aktuálně jich ministerstvo zdravotnictví v Praze zřizuje sedm. Dojíždí do nich ale i obyvatelé Středočeského kraje.
Před Homolkou, která je od FN Motol vzdálena jen pár stovek metrů, šéfoval Polouček Oblastní nemocnici Kladno a jako náměstek ředitele působil v Oblastní nemocnice Příbram. Původní profesí je lékař, specializoval se na hrudní chirurgii.
Otřesy v dalších nemocnicích
K propojení dojde i v Brně. Dosavadní ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno Petr Němec požádal ministra už loni o uvolnění z funkce, po dohodě s Válkem setrval ve funkci rok a nyní ji opouští.
„Je to úplně jiný případ než v Motole,“ uvedl Válek a ocenil, že Němec nastartoval výstavbu centra Transplantační a kardiovaskulární chirurgie.
Vedením centra je pověřen ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Vlastimil Vajdák.
„Musíme posílit spolupráci našich nemocnic v Praze a Brně. Je nemožné, aby se nemocnice navzájem kanibalizovaly, přetahovaly si lékaře a navzájem si likvidovaly oddělení,“ uvedl Válek, který chce v posledních měsících svého mandátu dohlédnout na větší koordinaci péče mezi státem řízenými nemocnicemi. „Nelze mě podezírat z účelového jednání,“ tvrdí.
Po víc než roce a půl se také posouvá situace v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze. Helena Rögnerová, která byla pověřena dočasně vedením, povede institut i nadále a skončí jako vrchní ředitelka na ministerstvu zdravotnictví. Dosud zastávala obě funkce.
„Jeden z důvodů je, že paní ředitelka Rögnerová disponuje prověrkou na stupeň důvěrné až do roku 2028. Je to v této situaci optimální osoba,“ dodal Válek s odkazem na to, že nechtěl kvůli policejnímu vyšetřování dosud nikoho nového jmenovat.
Nové vedení v lázních
Rehabilitační centrum Hrabyně, kde zaměstnanci podávali demonstrativně výpovědi kvůli sporům s vedením, bude sloučeno od 1. června s Fakultní nemocnicí v Ostravě. Podle analýzy je to nejefektivnější řešení.
A vypsáno bude i několik výběrových řízení do menších zařízení.
Nový ředitel se bude hledat do kroměřížské psychiatrické nemocnice, kterou dosud z pověření řídil šéf FN Olomouc Havlík. Ředitel se bude hledat také do léčebných Janských Lázní a do Léčebny tuberkulózy a respiračních nemocí Janov.
Omezte „oneman show“ ředitelů nemocnic, volají po kauze Motol experti
