Článek
První den se na kolbišti utkali rytíři z Česka, Německa, Francie, Itálie, Španělska a Anglie, bojoval i jejich pěší doprovod. Stovky diváků sledovaly celkem pět disciplín. Rytíři chytali kroužky na kopí, v jízdě na koni strhávali šátky z lana, přesekávali jablka, překonávali hořící slámu a na závěr se utkali v tradičním souboji s dřevci.
„Trénink jezdce s koněm je otázkou několika let. Celá tato akce se nacvičovala okolo měsíce, kdy se zapojují i pěší rytíři, vytváří se choreografie, dělají se disciplíny. Všichni jezdci jsou profesionálové a patří mezi evropskou špičku,“ uvedl organizátor Igor Krištof.
Představení nechyběl humor ani aktuální narážky. Jednoho opilého rytíře, který se místo meče pevně držel korbelu, musela zastoupit sličná manželka. Z Anglie zase přijel hrabě z Brexitu. Moderátor si několikrát neodpustil poznámku, že po brexitu musel projít celní a pasovou kontrolou. Překvapením na závěr byla akrobacie na koních.
Nejslavnější rytíř Jan Lucemburský
Rytířské turnaje byly na přelomu 13. a 14. století běžnou součástí života šlechticů. Čeští rytíři byli považováni za evropskou elitu a mezi ty nejlepší patřil právě Jan Lucemburský.
„Byl tak dobrý, že o tom začal i pochybovat. Na zapřenou na turnajích vystupoval v převleku za někoho jiného, aby neměl pocit, že ho nechávají vyhrát, protože je král,“ vysvětlil Krištof.
Slavnosti budou pokračovat i v neděli. Přibližně hodinová turnajová klání jsou na programu ve 13.00 a v 16.00. Návštěvníci si také mohou prohlédnout rytířský tábor, seznámit se s dobovými řemesly i útrpným právem. Pro děti je připraven tábor malých rytířů, kde se mohou obléci do zbroje, naučit se šermovat nebo si zkusit psát brkem. Na ohništích v drátěných koších si lidé mohou opéci zde zakoupené špekáčky.