Článek
„V případech, kdy má posuzující lékař všechny potřebné informace z lékařské prohlídky, popřípadě z odborných vyšetření, (…) , zákon nevyžaduje, aby nařizoval provedení nových odborných vyšetření,“ uvedlo ministerstvo ve výkladu.
Od ledna se rozšířil okruh diagnóz, mimo jiné srdečně-cévních nemocí, kvůli kterým musí být u řidičů znovu prověřena jejich způsobilost účastnit se silničního provozu. Prohlídku dělá specialista.
Dosud ale nebylo jasné, co to znamená pro kardiaky v důchodovém věku. Těm zákon nařizuje chodit na prohlídku k praktickému lékaři v 65 letech, pak v 68 letech a následně každé dva roky.
Kardiaci nedostávají vždy nejlepší léčbu

To podle výkladu ministerstva postačí. Praktik je tedy při vydání potvrzení o zdravotní způsobilosti řídit nemusí odesílat ještě ke kardiologovi či jinému specialistovi do ambulance, pokud pro to nevidí důvod. Vyšetření může udělat sám, pokud spadá do jeho kompetencí.
„Odborné vyšetření není nutno nechat znovu provádět, pokud má posuzující lékař k dispozici zprávu o odborném vyšetření od ambulantního specialisty nebo psychologa a má rozumný důvod předpokládat, že se v mezidobí posuzované aspekty zdravotního stavu pacienta nezměnily,“ dodává resort.
Praktici standardně dělají orientační vyšetření sluchu, zraku, orientace či reakcí.
Řidičský průkaz mělo ke konci roku 2023 v Česku 1,53 milionu osob starších 65 let, což je asi čtvrtina všech řidičů a řidiček.
Osmdesátiletý řidič utopil auto, posádku zachránili svědci. Podle policie šlo o přestupek
