Článek
„Speciálním testem na HHC nedisponujeme,“ sdělil Novinkám mluvčí policejního prezidia David Schön.
Pro zjištění drog u řidiče využívají testy Drugwipe, které umí rozpoznat několik látek najednou. Orientačně mohou zachytit třeba opiáty, kokain, amfetamin, metamfetamin nebo marihuanu. Když je výsledek pozitivní, následuje lékařské vyšetření a rozbor krve.
„V případě, že je test negativní a řidič se jeví ovlivněn, tak ho policista může vyzvat k podrobení se odbornému lékařskému vyšetření, které zjistí, čím je řidič ovlivněn,“ doplnil Schön.
U konopných derivátů je to aktuálně složitější, jelikož se na trhu objevují neustále nové typy. Vláda s posvěcením Evropské komise zařadila na seznam zakázaných návykových látek kanabinoidy HHC, HHC-O a THCP. Od 6. března je jejich prodej, držení i užívání trestné.
Krátce nato ale začali prodejci nabízet další varianty, jako je HHC-P, THCP-O nebo THC-JD. Vývoj je velmi rychlý. Současné testy na drogy ze slin, které bezpečnostní složky využívají, je tak spolehlivě nemusí zachytit.
Pro řidiče i vězně
Pomoci by mohly speciálně upravené testy, které vyvíjí tým pod vedením docenta Martina Kuchaře z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
Vizuálně by měly připomínat antigenní testy využívané hojně v pandemii covidu, kdy se vzorek slin nakape do vyhrazeného místa a několik minut se čeká, zda se pozitivita testovaného potvrdí dvěma proužky.
„Projekt je zatím v začátcích. Princip je podobný jako u současných drogových testů, tedy ze slin. Je možné, že se to později rozšíří i na moč,“ nastínil docent Kuchař.
Kanabinoidů jsou desítky. Vědci proto musí test vybalancovat tak, aby odhalil jen psychoaktivní konopné látky. Využití by mělo být širší, nikoliv jen na aktuálně zakázané varianty HHC a THCP.
„Testy budou zaměřeny skupinově na všechny podobné deriváty homologické řady od THCB až THC-JD plus jejich „H“ varianty a pravděpodobně i „O“ varianty. U kratomu bude zacílen na účinnou složku alkaloid mitragynin,“ řekl Novinkám Kuchař.
Projekt potrvá tři roky, první vzorky by se ale mohly otestovat už za rok a půl. Pomoci by to mohlo nejen dopravním policistům, kteří by tak přímo na místě zjistili intoxikaci u řidičů.
„Mohlo by se to využít také u toxikologie v nemocnici nebo ve vězeňství, kde se odhadem udělá asi 500 testů na drogy. Přítomnost látky je pro odsouzeného přitěžující okolností,“ doplnil Kučera. Pro vězně není problematické jen držení, ale i užití nepovolených látek.
Zájem o unikátní testy podle něj projevil i soukromý sektor. Potenciál by mohl být mezi zaměstnavateli, kteří mohou zaměstnance také otestovat, pokud mají podezření, že je pod vlivem drog.