Článek
Únor býval obdobím, kdy se teploty stabilně pohybovaly pod bodem mrazu a krajina byla pokrytá sněhem. Letos však byly průměrné denní teploty nad šesti stupni, přičemž v maximech stoupaly na 10 až 15 stupňů, a teploty vysoko nad obvyklým průměrem pokračovaly i v březnu. Na to začaly reagovat i vinohrady.
„U raných odrůd révy vinné se už otevírají očka, u pozdních odrůd, pokud budou pokračovat vysoké teploty, čekáme rašení každým dnem. Jde o velice brzký termín, který běžně přichází o dva až tři týdny později,“ vysvětlil Novinkám Libor Výleta, ředitel vinohradnictví skupiny Bohemia sekt, která révu pěstuje na jižní Moravě na rozloze 560 hektarů.
V noci opět udeří mrazy. A bude i silně foukat, varují meteorologové
Takto brzké probuzení révy u vinařů vzbuzuje obavy. Znamená totiž vysoké riziko poškození mrazem, který může přijít v dalších týdnech. U všech odrůd révy vinné hrozí vlivem mrazů následně nižší úroda.
Vyšší odolnost k mrazu mají jen některé klasické odrůdy a také vyšlechtěné PIWI odrůdy. PIWI jsou však jen asi na pěti procentech rozlohy vinic v zemi. V Česku je z nich neznámější Hibernal.
„Tyto odrůdy pěstujeme od roku 2009 zatím na rozloze zhruba dvaceti hektarů a máme zkušenost, že extrémy počasí opravdu zvládají lépe,“ doplnil Výleta.
Zkušený vinař Pavel Vajčner odhadl, že při současném stavu pupenů by révě zatím nemusel mráz kolem dvou, tří stupňů pod nulou ještě ublížit.
„Horší situace však může nastat po Velikonocích, jestliže teploty během nich hodně vystoupají nad nulu, jak zní předpověď. Pak se pupeny ještě více rozvinou a následné další ochlazení by jim už mohlo uškodit opravdu hodně,“ řekl Vajčner Novinkám.
Nejvíce ohrožené by pak byly odrůdy jako Vavřinec či Rulandské.