Článek
„Připravujeme návod na to, jakým způsobem vydávat snímky ne na CD a DVD, která jsou finančně atraktivní pro poskytovatele, protože se za to platí, ale na USB,“ oznámil Foltýn za souhlasného přikyvování ministra.
„Je to výzva pro všechny nemocnice, aby to narovnaly a přestaly participovat na tom, že pacient dostává něco, co stejně nemůže využít,“ zdůraznil s dovětkem, že strategii představí do konce měsíce zástupcům nemocnic na konferenci.
Optické mechaniky už jsou v současnosti výběhovou technologií, většina nově vyráběných notebooků už neumožňuje přehrát si CD nebo DVD. Vypalovat na tyto nosiče pacientům snímky tak nedává smysl.
Žádné USB. Rentgenový snímek dostávají pacienti stále na DVD, brzy si ho nikde nepřehrají

Foltýn jako zkušený expert na IT systémy v nemocnicích zdůrazňuje, že nejde o žádné bezpečnostní riziko, pokud nemocnice lidem nabídne nepoužité flash disky a nebude přijímat rizikové USB klíčenky od pacientů.
„Náklad na flash disk je dnes zanedbatelný, jsou to korunové položky a nemocnice je můžou vydávat místo CD,“ doplnil Foltýn.
Tím spíš, pokud jich některé nemocnice vydají třeba osm denně a za každé chtějí 130 korun. Ročně tak připutují do nemocničního rozpočtu statisíce korun. Flash disky o velikost 8 gigabajtů se i maloobchodně prodávají za desítky korun.
Šéf Asociace českých a moravských nemocnic Michal Čarvaš zdůraznil, že od vypalování snímků na CD už řada nemocnic upustila. Nebrání se tomu, aby se pacientům místo toho nabízely USB disky. „V řadě nemocnic už to běží. Obecně by podle mě ale měl být snazší elektronický přenos dat,“ dodal pro Novinky.
Možností i šifrovaný e-mail
Foltýn připouští i to, že by lékař mohl odeslat pacientovi snímek přes zabezpečený systém do e-mailu. Jelikož by bylo nutné dvojí ověření identity pacienta, odpadla by obava z toho, že se soukromá zdravotnická dokumentace dostane do nesprávných rukou.
„Poslat taková data z nemocničního e-mailu na soukromý není v pořádku, nemáte zaručeno, že to nepřijde například jinam. Existuje ale jiná cesta, a to využít rozhraní, do kterého vložíte soubor, např. exportované snímky, vyplníte tam mobilní telefon, e-mail a odešlete. Přijde to pacientovi zašifrované do emailu a otevře to pomocí kódu z SMS,“ vysvětlil Novinkám.
Problém je v tom, že by tento postup musel dělat lékař. A ten zpravidla není u toho, když si jde člověk vyzvedávat vypálené CD se snímkem z magnetické rezonance nebo rentgenu.
„Byla by to další administrativa pro lékaře navíc, a na to nikdo z nich automaticky nepřistoupí. Řešíme proto, jak to zautomatizovat,“ odhaduje Foltýn.
Počítá se od příštího roku s tím, že by své snímky mohl každý najít v národní zdravotnické aplikaci EZ Karta nebo na novém Národním portálu elektronického zdravotnictví, kde se každému po přihlášení zobrazí jeho zdravotní údaje a dokumenty.
Žádanky na vyšetření i zdravotní záznamy najdou lidé z mobilu. Ministerstvo ukázalo návrhy
