Článek
České vysoké školy potřebují podle rektora Univerzity Pardubice Miroslava Ludwiga zvýšit své rozpočty, aby mohly nastartovat reformu a obstát v evropské konkurenci.
"Čím déle budeme reformu odkládat, tím hůře," řekl dnes Českému rozhlasu během jednání České konference rektorů v Pardubicích.
Rektoři odmítají stávku
Rektoři ovšem odmítají, že by své požadavky prosadili stávkou. "Stávku nemůžou vyhlásit rektoři. Jakákoliv forma občanského vzdoru je vážná věc, vzniká nestandardní situace a je velice těžké předvídat, zda se tomu, kdo stávku vyvolal, podaří ji kontrolovat. Nechceme pro naše egoistické zájmy ohrožovat stabilitu politického systému," řekl Právu rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm.
"Stávku ovšem mohou vyvolat vysokoškolské odbory nebo studenti," dodal ale okamžitě Ludwig.
Rektoři se na pardubickém jednání shodli na tom, že v případě, že nutných pět miliard nedostanou, znovu projednají formy nátlaku. "Mohou být různé, třeba petice. Věřím, že by nás velká část veřejnosti podpořila," prozradil Wilhelm.
Zastaralé vybavení
"Nechceme miliardy navíc projíst. Jsou v první fázi tři oblasti, které musíme posílit. Především doktorandské studium, abychom doktorandům umožnili pracovat na 120 procent, pak zcela radikálně obnovit technické vybavení škol - například ve všech sedmi lékařských fakultách je vybavení, které není v souladu s moderní medicínou - a za třetí musíme vybavit knihovny současnou literaturou," shrnul stručně využití vyššího rozpočtu rektor Wilhelm.
Rozpočet není uzavřen
Buzková považuje financování vysokých škol, které letos dostaly od státu asi 18,5 miliardy, za prioritu svého resortu. Peníze chce najít v deseti miliardách dodatečných příjmů státního rozpočtu, ale pravděpodobně to bude méně, než chtějí rektoři.
"Rozpočet není uzavřen. Nezbytná částka pro solidní fungování veřejných vysokých škol pro příští rok je minimální navýšení současného rozpočtu o 1,7 miliardy," řekla Buzková v rozhlase.
Věří, že při vyjednávání bude úspěšná.