Článek
„Ta data jsou veřejná, zveřejňujeme je v datových sadách. Nárůst je neoddiskutovatelný,“ sdělil Novinkám ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
Údaje o reinfekcích, které s příchodem nakažlivější varianty omikron začaly výrazně narůstat a které mohou být pro běžné občany složitěji dohledatelné, prý nechá zařadit mezi základní zveřejňovaná data.
Z grafů je patrné, že dílčí nárůst reinfekcí byl již loni v letních měsících, kdy epidemie stagnovala a počty nově potvrzených případů byly nízké. Další nárůst byl patrný na podzim, kdy ještě převládala varianta delta. Mohlo to souviset se slábnoucí ochranou lidí, kteří onemocnění covid-19 prodělali dříve. Během podzimu se podíl zaznamenaných reinfekcí na celkovém počtu nově nakažených pohyboval kolem 2 až 3 procent.
Omikron se na protilátky po deltě neptá
Zlom nastal nedlouho po potvrzení výskytu varianty omikron v ČR. Ještě před koncem roku začala křivka podílu reinfekcí strmě stoupat a během prvních dvou týdnů letošního roku překročil jejich podíl desetinu všech potvrzených případů.
Omikron je již podle dat dominantní variantou koronaviru a odborníci očekávají, že během několik dní bude zcela dominovat a vytlačí dříve nejrozšířenější variantu delta.
Podle ředitele brněnské laboratoře Elisabeth Pharmacon Omara Šerého odhalily testy v této laboratoři během pondělí a úterý variantu omikron v 85 procentech případů. Pozitivních na covid bylo podle něj 18 procent vzorků, přičemž i tento podíl začal podle Šerého narůstat.
Za pondělí a úterý bylo v naší laboratoři 18% SARS-CoV-2 pozitivních vzorků a z toho 85% byla varianta omicron. Dále bylo pouze 5 pozitivních na RS virus a jedna chřipka. Podíl pozitivních vzorků začal výrazně stoupat.
— O Šerý (@omarsery1) January 12, 2022
V souvislosti s omikronem odborníci hovoří o tom, že touto variantou se patrně promoří celá populace bez ohledu na dřívější prodělání covidu či očkování. Reinfekcí by tak mělo i nadále přibývat.
Očkování by podle nich mělo zabránit těžkému průběhu, který je nicméně u této varianty méně častý.
Rychlý nárůst, který se může projevit desítkami tisíc nakažených denně, by měl zhruba v polovině února rychle polevit. I tak může tato varianta představovat značnou zátěž na zdravotnický systém i chod infrastruktury státu kvůli absolutním počtům nakažených.
Pracovní karanténa se bude týkat zdravotnictví či dopravy, ale ne s pozitivním PCR testem
Proto vláda přistoupila ke zkrácení karantén a izolací a počítá s tím, že některé profese budou mít pracovní karanténu kvůli zajištění chodu státu.