Článek
„To, co se teď děje na Ukrajině a jaký bude na Ukrajině výsledek, určí to, v jakém světě budeme žít. Je potřeba uvažovat racionálně ve všech směrech, i v tom, co se nám nelíbí. Přemýšlet strategicky a dlouhodobě. Vidím to tak, že se musíme bavit o tom, jak pomůžeme Ukrajincům v roce 2024, aby mohli něco dělat v roce 2025 a 2026,“ prohlásil v neděli Řehka.
Ukrajinci podle něj musí letos zkonsolidovat zisky, zaujmout silnou obranu, zabezpečit dostatečný přísun záloh, které budou schopni efektivně vycvičit, ale také budovat kapacity obranného průmyslu. „Nevidím rychlý konec této velké konvenční války,“ uvedl Řehka.
Válka, kterou Rusko rozpoutalo 24. února 2022 vpádem svých vojsk na Ukrajinu, se momentálně dostala do jakési strnulosti, ani jedna ze stran nezaznamenává větší zisky. Svědčí o tom i zpráva z tohoto týdne, že Rusové po několikaměsíčních vyčerpávajících bojích převzali kontrolu nad městem Avdijivka v Doněcké oblasti, poté co se ze svých pozic stáhli ukrajinští obránci, což bývá označováno za největší změnu na frontě od května 2023, kdy Rusové po dlouhých a krvavých bojích dobyli Bachmut.
Při ústupu z Avdijivky padla část ukrajinských vojáků do zajetí
Avdijivka ležící na frontové linii není žádným strategicky důležitým místem, ale nabyla spíše symbolického významu. Řehka k tomu v neděli řekl, že konflikt podobné věci nezvrátí.
„Ukrajinci vedli nějakou protiofenzivu. Měli nějaké deklarované cíle, ty se evidentně nenaplnily. Došlo k řadě zklamání, především tady na Západě,“ míní šéf české armády. Rusové podle něj nyní přebírají strategickou iniciativu, ani oni ale nejsou schopni ji přeměnit ve větší úspěchy, řekl náčelník Generálního štábu.
Ukrajina v posledních dnech podepsala s Německem nebo Francií bilaterální dohodu o bezpečnostní spolupráci. Řehka uvedl, že i Česko by v určité fázi k podobnému kroku mohlo přistoupit, jedná se ale podle něj pouze o jeho odhad.
Darujeme Ukrajině celé naše dělostřelectvo, oznámila dánská premiérka
Prezident Petr Pavel v sobotu prohlásil, že se Západ v pomoci Ukrajině musí zlepšit. „Je třeba Ukrajinu podpořit zbraněmi a municí ze všech dostupných zdrojů,“ řekl.
Česká republika podle něj našla v zahraničí zdroje stovek tisíc kusů dělostřelecké munice, kterou by mohla Ukrajině dodat v řádu týdnů, pokud s partnery v USA, Německu, ve Švédsku a dalších zemích zajistí financování.