Článek
Ve společném prohlášení se Topolánek s Melčákem a Pohankou shodli na tom, že rostoucí deficit veřejných financí ohrožuje stabilitu, a proto je třeba ho zastavit. Předseda vlády oběma poslancům kývnul na jejich priority, které se týkají následujících úprav:
:: bude zachována stávající úprava a daňové zvýhodnění stravenek
:: bude rozšířen výběr pojistného na zdravotní pojištění, tzv. funkčních požitků, což přinese pojišťovnám dodatečně zhruba 1,3 mld.
:: následně bude prosazena stejná úprava pro sociální pojištění, což přinese další prostředky do fondu sociálního pojištění
:: úspory z regulace vzniklé v jednotlivých segmentech zdravotní péče budou využity v těchto segmentech
:: ředitele VZP nebude jmenovat a odvolávat vláda
:: bude zvýšena hranice povinnosti vedení podvojného účetnictví pro podnikatelské subjekty na 25 mil. korun ročního obratu
:: bude prosazen návrh, který povede k zatraktivnění našeho daňového prostředí pro společnosti hospodařící ve strukturách holdingu
Pohanka s Melčákem se s premiérem rovněž dohodli na tom, že je třeba podporovat zaměstnávání studentů, postihovat černé práce, vyplácet pohřebné ve stavu hmotné nouze a prosadit reformy justice.
Opozici se nepodařilo oddálit hlasování
Opozičním stranám ČSSD a KSČM se během středečního jednání nepodařilo oddálit rozhodnutí o vládní reformě financí. Snahu o vrácení reformy k novému projednání vysvětlili tím, že koalice teprve ráno předložila pozměňovací návrh o rozsahu 62 stran.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek již v úterý uvedl, že tento způsob prosazování změn v zákonech svědčí o amatérismu a improvizaci. Topolánek to odmítl.
S hlasy Melčáka a Pohanky má reforma šanci na úspěch
"Poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka jsou připraveni takovouto dohodu a kompromis podpořit a hlasovat pro její přijetí v Poslanecké sněmovně," praví se v prohlášení.
Pozměňovací návrh, na kterém se koalice shodla, podpoří i exministr financí Vlastimil Tlustý (ODS), který byl dosud také proti. "Výsledek je pozitivní, došlo ke skutečnému snížení daní," odpověděl Tlustý na dotaz, zda si lidé polepší a budou mít víc peněz.
Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka oznámil, že reformu nepodpoří, protože má výhrady k části, která se týká zdravotnictví. Vadí mu, že by děti měly platit poplatky u lékaře a také zahrnutá novela zákona o kategorizaci léčiv.
Pokud bude lidovec Hovorka jediným rebelujícím poslancem v řadách koalice, reforma s Melčákovou a Pohankovou pomocí projde. Opozice reformu odmítá, podle ČSSD a KSČM vládní balík většinu lidí poškodí.