Článek
„Rada schvaluje splnění přiznání bonusu generálnímu řediteli v období leden až prosinec 2024 ve výši deseti procent,“ oznámil návrh rady její předseda Karel Novák. Radní návrh schválili, proti návrhu poté nehlasoval nikdo ani se nikdo nezdržel.
Například za rok 2023 přitom získal tehdejší ředitel Petr Dvořák 1,67 milionu, a to pouze za tři čtvrtletí, Dvořáka totiž v říjnu 2023 nahradil právě Souček. Ten tak v roce 2023 stihl odsloužit jen jedno čtvrtletí, dostal za něj však 578 tisíc. Za jedno předloňské čtvrtletí tak Souček získal větší odměnu než za celý loňský rok.
„Že Českou televizi řídí generální ředitel, který dosáhl na nejnižší bonus za mnoho předchozích let, je nepříjemnost,“ řekl Novinkám radní ČT Vlastimil Ježek.
Nechtěl uvést, zda a kolik radních navrhlo pro ředitele Součka bonus v nulové výši. Rokování o výši bonusu totiž probíhala neveřejně, veřejně se hlasovalo až o výsledné cifře deset procent. Vzhledem k tomu, že je deset procent medián, to však znamená, že polovina radních navrhovala vyšší hodnotu bonusu, polovina nižší.
Způsob určení bonusu byl stejný jako loni, každý radní uvedl, jakou výši bonusu navrhuje, následně se hodnoty anonymně přečetly, poté se návrhy odevzdávaly znovu. O mediánu, tedy hodnotě, která číselnou řadu rozdělila na dvě poloviny, pak radní hlasovali.
Souček sám nebyl na jednání rady přítomen, dopředu se totiž omluvil kvůli naplánované operaci. Zastoupil ho David Břinčil, ředitel divize finance a provoz České televize. „Rád bych zde na záznam zopakoval, co zde zaznělo minule od generálního ředitele, že správným postupem za něj je, aby byl přítomen projednání, to je obvyklá procedura,“ řekl Břinčil. Dodal, že na vyhodnocení bonusu má rada čas do konce června.
Původně se na středečním jednání rady neměl bonus probírat, na začátku rokování však radní rozhodli, že výši bonusu určí právě ve středu, i bez přítomnosti generálního ředitele Součka.
Břinčil musel místo Součka čelit kritice radních. Například člen rady Ježek mu vytkl, že došlo k dočasnému pozastavení sedmi publicistických pořadů, kromě jiného Zkraje, aby Česká televize ušetřila, protože ještě nebylo finálně potvrzeno zvýšení koncesionářských poplatků.
„Zrušení publicistických pořadů se směšnou úsporou 6,5 milionu korun do konce roku doteď považuji za skoro až výsměch divákům, kteří se na tyto pořady dívali,“ řekl Ježek. Řešilo se také, zda má, nebo nemá ČT vysílat živě také v noci. Radní Tomáš Řehák požádal o analýzu nákladů a přínosů, které takové vysílání přináší.
Už v březnu 14 z přítomných 17 radních udělilo Součkovi výtku, jejíž součástí byla například kritika nadstandardních plateb pro odcházející zaměstnance. Kromě jiného se řešila mimořádná odměna ve výši 2,5násobku platu manažerovi, s nímž byl rozvázán poměr ve zkušební době.
Radní rovněž vytkli Součkovi, že nedostatečně zpřístupňuje smlouvy a objednávky uzavírané Českou televizí a že vystupuje v médiích způsobem, který jméno ČT poškozuje, například vyhrožuje zrušením programů, pokud se nezvýší koncesionářské poplatky.
Touto oficiální výtkou si radní otevřeli cestu k Součkově odvolání. Zákon o České televizi totiž uvádí, že radní mohou ředitele odvolat, pokud televize neplní úkoly veřejné služby nebo ředitel neplní své povinnosti vyplývající ze zákona a statutu ČT a pokud byl na toto ředitel v posledních 12 měsících písemně upozorněn.