Článek
Pokud Sněmovna schválí zdravotně-pojistný plán na příští rok, očekává Horák, že propad VZP klesne na 2,5 miliardy a v roce 2008 už zcela bez dluhů naplní VZP i rezervní fond.
"Zadlužení snižujeme jednak díky tomu, že máme pro to vytvořené podmínky, naše příjmy se letos zvýšily změnou zákonů a výpočtu plateb za státní pojištěnce a zavedením přerozdělení. Také se nám daří směrovat peníze tak, abychom neutratili vše, co vybereme," uvedl Horák, který převzal největší pojišťovnu v zemi se 6,5 miliónu pojištěnců v květnu po ukončení nucené správy.
Ve zdravotně-pojistném plánu Horák počítá s tím, že příjmy v příštím roce stoupnou o šest procent. Polovinu chce věnovat na zvýšení peněz na léčbu a polovinu na pokles dluhu. Další snižování dluhu má umožnit cílená smluvní politika, VZP v tom podle ředitele hodlá spolupracovat s kraji.
Horák: VZP zadlužovalo minulé vedení
Příjmy VZP za osm měsíců roku činily 84 miliard korun, ve srovnání se stejným obdobím loňska stouply o deset miliard. Loňské výdaje na péči za osm měsíců dosáhly 74,7 miliardy, letos 77,5 miliardy. Zatímco loni vydala VZP o 1,7 miliardy více, než přijala, letos naopak o 3,7 miliardy převýší příjmy výdaje. Po vrácení peněz, jež dal stát VZP za děti, důchodce a nezaměstnané v předstihu, bude mít VZP dvě miliardy na snížení původního propadu z deseti na osm miliard.
Horák odmítl tvrzení kritiků, že VZP hospodaří lépe proto, že jí stouply příjmy. Uvedl, že příjmy rostou od roku 2000 v průměru o šest procent ročně, od roku 2004 dokonce o deset procent ročně. Příjmy tedy rostly i za minulého vedení, které VZP trvale zadlužovalo, zdůraznil.
Závazky VZP po lhůtě splatnosti loni za osm měsíců činily 12,4 miliardy, letos 5,1 miliardy. Celkové závazky tak klesly oproti loňsku z 20,5 na necelých 14 miliard. Průměrné prodlení po lhůtě splatnosti se zkrátilo z 32 na 19 dnů, vyčíslil Horák.