Článek
Funkční období Kabátkovi končí 3. prosince. Do té doby tedy musí být jasné, kdo ho nahradí, nebo zda svůj post na další čtyři roky obhájí. Podle členů rady oslovených Právem jsou šance obou vyrovnané. Kuloárové informace dávají větší šance Kabátkovi.
Další jméno může ještě někdo z třiceti členů správní rady navrhnout i v den samotné volby. Nikdo z členů rady oslovených Právem ale s jiným jménem přijít nehodlá. Podle některých oba kandidáti dělají svou práci dobře. Argumentují i tím, že v současné krizi není dobře vedení měnit, jestliže vše funguje bez problémů.
O tom, že by se neměly dělat změny ve vedení pojišťovny, je přesvědčen místopředseda správní rady a poslanec ODS Bohuslav Svoboda. „Pan Kabátek pojišťovnu vede dobře, její ekonomika je zdravá, plány, které jsou udělány, jsou z pohledu správní i dozorčí rady dobré čili my nikoho dalšího navrhovat nebudeme,“ prohlásil.
„Jediný zásah, který tam udělala vláda, když se rozpustily rezervy, i když jsem říkal, že přijde doba, kdy budou peníze potřeba. Měl jsem pravdu a do půl roku se to splnilo,“ dodal Svoboda.
„Není důvod přepřahat“
Také poslankyně KSČM Soňa Marková považuje tým Kabátek–Šmehlík za dobrý. „Ten tým se mi líbí, oba mi přijdou jako lidé, kteří by pojišťovnu mohli řídit dál. Není důvod přepřahat,“ řekla. Podle ní bude záležet na postoji hnutí ANO, které má hodně zástupců ve správní radě.
Vlastního kandidáta nenavrhne šéfka sněmovního sociálního výboru Jana Pastuchová ani další zástupci ANO v radě, předseda podvýboru pro zdravotnické záchranné služby Milan Brázdil a šéf podvýboru pro preventivní programy, přednemocniční zdravotní péči a práva pacientů, David Kasal. Navrhovat svého kandidáta nebude ani další člen ANO, předseda sněmovního podvýboru pro elektronizaci ve zdravotnictví Rostislav Vyzula.
Podle Pastuchové bude volba těžká, oba kandidáty zná. „Vyslechnu je a pak se teprve rozhodnu,“ odmítla říci, komu dá svůj hlas. Vyhýbavě odpověděl i Brázdil. „Vyhodnotím si to, kdo koho přivede, a hlas dám tomu, o kom si budu myslet, že je nejlepší,“ prohlásil. Svou preferenci neprozradil ani Kasal. „Nemá smysl hledat jinde, oba kandidáti tam již nějakou dobu pracují a jsou za nimi výsledky,“ řekl.
Tajemná schůzka
Jak už napsalo Právo minulý týden, debata o volbě šéfa VZP mohla být také předmětem tajemné schůzky tehdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) a šéfa poslanecké frakce babišovců Jaroslava Faltýnka v restauraci na Vyšehradě.
Noční schůzka: šlo o šéfa VZP?
Prymula, který po provalení schůzky, po níž byl zachycen bez roušky v rozporu se svým vlastním nařízením, pod tlakem rezignoval, před časem navrhl výměnu některých členů správní rady VZP. Podle něj o tom kabinet zatím nejednal, protože na obměně není „všeobecný souhlas, primárně premiéra“. Podle ministra jde o lidi, kteří „byli spjati s předchozím vedením a v podstatě s panem náměstkem“.
Kabátek, který VZP řídí od roku 2012, má údajně podporu týmu kolem prezidenta Miloše Zemana.
Náměstka Šmehlíka zase podporuje premiér Andrej Babiš (ANO) a Faltýnek. Šmehlík coby náměstek ministra zdravotnictví podle Seznam Zpráv v roce 2018 navýšil klinice Iscare patřící do Babišova svěřenského fondu čtyřikrát během roku limit na úhrady od VZP ze 136 milionů na 200.
Letecký cestovatel Faltýnek opět zatápí Babišovi
Pod vedením ředitele VZP ročně přerozděluje stovky miliard korun, letos se tato částka pohybuje okolo 190 miliard. Všeobecná zdravotní pojišťovna má právo například rozhodnout, s kterým lékařem či zařízením uzavře či neuzavře smlouvu, kolik bude v daném okrese dostupných lékařů, laboratoří či ambulancí.
VZP je největší zdravotní pojišťovna v zemi. Má 5,9 milionu klientů. Podle původního plánu měla letos hospodařit s příjmy 215,6 miliardy korun a s o 30 milionů nižšími výdaji.
Správní radu tvoří dvacet členů volených Sněmovnou, deset jmenuje vláda na návrh ministra zdravotnictví. Osm zástupců v radě má vládní hnutí ANO, tři zástupce ODS, po dvou členech mají piráti a SPD. Zbylé strany jako ČSSD, KSČM, TOP 09, STAN a lidovci mají po jednom místě v radě.
Při výběru ředitele nejde o klasické výběrové řízení, ale o tajnou volbu z kandidátů navržených některým z členů správní rady. V tajné volbě zvítězí ten, kdo dostane minimálně 16 hlasů z třiceti.
Ze zákona musejí uchazeči splnit jen tři zákonem dané podmínky – bezúhonnost, zdravotní způsobilost a dokončené vysokoškolské vzdělání.