Článek
Na nejdražší léky by naopak měla být přirážka nižší, bude mezi šesti až deseti procenty. "Jdeme cestou přechodu na degresivní marži, musíme upřesnit výpočty, aby bylo naprosto zřetelné, jak změna dopadne na jednotlivé druhy péče," řekl šéf státní pokladny Sobotka.
Rath dodal, že jednání expertů nad výpočty bude příští čtvrtek. Následně v pátek či další týden by jejich shodu měli stvrdit oba ministři.
"Shodli jsme se, že kolem 33 procent bude horní hranice a zlomový bod, kde se marže dostane pod současných 29 procent, bude mezi 800 až 850 korunami. Nejnižší marže na drahé léky bude mezi šesti až deseti procenty, to se ještě v příštím týdnu musí dojednat," upřesnil Rath.
Chudoba s Rathem nejednal
Páteční schůzky Grémia majitelů lékáren a Asociace provozovatelů lékáren s oběma ministry se neúčastnili zástupci České lékárnické komory. Jejich prezident Lubomír Chudoba odmítl s Rathem jednat, hodlá hovořit pouze s premiérem Jiřím Paroubkem. Lékárníci se připojili k únorové demonstraci soukromých lékařů, kteří žádali odvolání Ratha. Vadí jim, že jim od ledna snížil marži z 32 na 29 procent.
Lékárnická komora žádá, aby marže na nejlevnější léky stoupla až na 50 procent a u drahých byla v řádu několika procent. Rath s tím nesouhlasí, podle něj se vedení lékárnické komory chová extremisticky. "Pokud budou chtít jednat a hledat kompromis, nemáme jediný důvod, proč je k dalšímu jednání nepřizvat," řekl.