Článek
Obálka, na níž je vyobrazen jako Hitler, vyšla v únoru loňského roku a podle Ratha byla za hranicí dobrého vkusu. [celá zpráva]
Rath tehdy vyvolal rozruch výrokem, ve kterém poukazoval na Hitlerovu hospodářskou politiku. Později jej jednoznačně odmítl jako nesmysl a dezinterpretaci. Popřel také, že by byl obdivovatelem nacistické ideologie. Navíc, upozornil, že jeho dědeček prošel Osvětimí. Prakticky celou rodinu jeho dědečka pak zavraždili nacisté v koncentračním táboře.
Soudce Tomáš Novosad své rozhodnutí odůvodnil tím, že karikatura nebyla natolik neslušná, aby nebyla přípustná. Navíc podle něj měla minimální reálný základ ve zmiňovaných Rathových výrocích.
Diktátor i komik
Šéfredaktor Reflexu Pavel Šafr u soudu argumentoval, že karikatura je komentářem, který podléhá ústavní ochraně. O Rathových totalitních praktikách a mocenském uplatňování prý navíc svědčí rozsáhlé čistky provedené ve Středočeském kraji, a proto ho časopis zpodobnil jako kombinaci Hitlera a komika Charlieho Chaplina.
Hejtman od vydavatelství požadoval omluvu, nikoliv finanční částku.
Ve sporu o karikaturu neuspěla před časem ani manželka předsedy ČSSD Petra Paroubková. Nelíbil se jí jeden z dílů komiksu Zelený Raoul vycházející v časopisu Reflex. Karikaturista Štěpán Mareš jej nazval "Paroubkovy erotické fantazie". Také Paroubková za něj žádala od vydavatelství omluvu. [celá zpráva]