Článek
Podle Adama Černého, jednoho z Rathových advokátů, se stížnost týká právě kroku ministra Pelikána. Podle advokáta ministr zasáhl do živé kauzy. „(Stížnost) směřuje proti rozsudku NS, který rozhodl na základě stížnosti pro porušení zákona, podané ministrem spravedlnosti Pelikánem. Rozhodnutí Nejvyššího soudu představuje porušení ústavních práv klienta, minimálně práva na spravedlivý proces,” řekl Černý serveru iRozhlas.cz.
Rathovu stížnost serveru potvrdila mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. „Mohu potvrdit, že Ústavní soud ve čtvrtek 21. 9. 2017 obdržel ústavní stížnost MUDr. Davida Ratha,” sdělila.
Úplatky za zakázky
Středočeský krajský soud Ratha v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků v souvislosti s krajskými zakázkami a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Spojil ho s činností manželů Petra a Kateřiny Kottových, kteří dostali tresty o rok nižší.
Odvolací senát Vrchního soudu v Praze ale rozsudek loni zrušil kvůli použitým odposlechům. Podle něj byly stěžejní důkazy obžaloby pořízeny nezákonně, a v hlavním líčení je proto nelze použít.
Proti tomu okamžitě podal stížnost ministr Pelikán. „Podezřelí jednali konspirativně, znali se navzájem, mají vysokou inteligenci a rozhodně nelze předpokládat, že by jejich trestnou činnost bylo možno dokumentovat jinými možnostmi,“ obhajoval pořízení rozsáhlých odposlechů ministr ve svém podání. „Nešlo o snadno a běžnými prostředky odhalitelnou kriminalitu,“ upozornil.
Letos v červnu pak NS vyhověl stížnosti ministra spravedlnosti. Podle NS Vrchní soud porušil zákon ve prospěch obžalovaných, když zrušil verdikt nad jedenácti obžalovanými v čele s Davidem Rathem s odkazem na nepřípustnost odposlechů, které byly jedním z hlavních důkazů proti obžalovaným. [celá zpráva]