Článek
"VZP by si měla vzít překlenovací úvěr a nepřenášet své problémy na zdravotnická zařízení. Vždyť nyní jim platí v průměru za 40 až 50 dní po lhůtě splatnosti," řekl Rath. Dodal, že "pokud náprava nebude sjednána v horizontu osmi týdnů, obrátí se ČLK na ministerstvo zdravotnictví s žádostí, aby začalo s VZP správní řízení s cílem uvalit na ni nucenou správu a dále udělalo kroky k výměně ředitelky této pojišťovny. Ta prokazuje, že své úkoly nezvládá," řekl Rath.
"Nemůžeme předjímat postup ministerstva, ale situace je skutečně již vyhrocená až kritická," řekla Právu týž den Jana Kocová, mluvčí ministerstva zdravotnictví.
Proti slovům Ratha se postavil mluvčí VZP Jiří Suttner: "Překlenovací úvěr neřeší systémový problém v jehož důsledku dochází ke zpožďování plateb. Právní podmínky pro nucenou správu nenastaly," řekl Právu.
Kritika i od premiéra
Hospodaření pojišťoven kritizoval na úterním setkání s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou i premiér Jiří Paroubek. Podle něj předkládají různé výpočty a hrozí rostoucím deficitem financování zdravotnictví, který by měl na konci roku 2006 dosáhnout 22,5 miliardy korun.
Vyzval zdravotní pojišťovny, ministerstvo, nemocnice, odbory i profesní lékařské organizace k úsporám. "Všichni k tomu musejí hledat cesty. Systém je chybně nastaven patnáct let a nedokáži s ním za čtrnáct dní udělat žádné zázraky," řekl Paroubek.
Rath ve středu také řekl, že VZP "protěžuje některá zdravotnická zařízení na úkor ostatních smluvních partnerů". Tím podle Ratha se propadá do větších a větších dluhů. "ČLK v této souvislosti zvažuje podání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, neboť přístup VZP považuje za diskriminační," prohlásil Rath.