Článek
"Vaši omluvu očekávám na začátku nejbližšího jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR," uvedl v dopise Němcové. Ta chce celou věc uzavřít. " Nebudu vyvolávat scény", dodala.
Před závěrečným hlasováním o vládním návrhu reformy veřejných financí chyběl předseda poslanců Michal Hašek, místo něho Rath požádal o desetiminutovou přestávku na poradu klubu. Němcová mu slovo však neudělila. "Já jsem chápala, že jste si vzali pauzu nebo odešli jste ze sálu, a měli jste tedy příležitost si svá stanoviska během této chvíle vyjasnit," řekla Rathovi. Ten se odvolal, že v době nepřítomnosti Haška ho má zastupovat.
Následovala slovní přestřelka na téma, kdo z nich zná lépe jednací řád Sněmovny. Němcová Rathovi nakonec slovo nedala a vykázala ho od řečnického pultu.
"Já jsem přesvědčena o správnosti svého postupu, protože nikdo ve Sněmovně nemůže mluvit bez toho, že mu bylo oficiálně uděleno slovo," řekla místopředsedkyně.
Němcová prý neměla k dispozici prohlášení předsedy Haška o tom, že jej Rath zastupuje. Podle ní Rath porušil ustanovení jednacího řádu, protože hovořil, aniž mu udělila slovo.
Přestávka nebyla, hlasovalo se o Němcové
Když se Hašek vrátil do sálu, vznesl návrh na odvolání místopředsedkyně z řízení schůze. Poslanci její odvolání ale zamítli.
"Já jsem neudělila slovo a sněmovna rozhodla o správnosti mého postupu hlasováním. Čili tam to bylo jednoznačné," řekla. Němcové se zastal předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. Rath podle něj porušil úctu k základní slušnosti a Tluchoř ho za celou Sněmovnu požádal, aby se místopředsedkyni Němcové omluvil.