Článek
Dovolání místo Zemana v rozporu se zákonem podepsal jeho náměstek Igor Stříž, a Nejvyšší soud je tak odmítl s tím, že ho nepodala oprávněná osoba, uvedl Rampula. Zeman tak podle něho znemožnil projednání „velmi kontroverzního“ rozhodnutí Vrchního soudu v Praze.
O podnětu ke kárné žalobě bude rozhodovat ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).
Rampulův podnět se týká případu, v němž pražský městský soud v červnu 2010 uznal dva lidi vinnými z pokusu o podvod a uložil jim devítiletý trest a tříletý podmíněný trest s pětiletým odkladem. Vrchní soud v Praze však letos v lednu obě osoby obžaloby zprostil. Proti pravomocnému verdiktu sice bylo podáno dovolání, neslo však podpis Stříže.
Zeman nebyl v práci, podepisoval náměstek
Zeman prý vše vysvětlil tím, že 17. března, kdy bylo dovolání podepsáno, nebyl z osobních důvodů na pracovišti. Nejvyšší soud pak podle Rampuly dospěl k závěru, že dovolání nepodal k tomu oprávněný člověk, a odmítl je, aniž je projednal.
„Tímto neodborným přístupem k výkonu své výlučné pravomoci podat dovolání způsobil nejvyšší státní zástupce JUDr. Pavel Zeman nemožnost nejvyšší soudní instanci řádného věcného projednání velmi kontroverzního rozhodnutí Vrchního soudu v Praze. Je totiž neoddiskutovatelné, že soudní rozhodnutí vydaná v dané věci, tedy Městského soudu v Praze a Vrchního soudu v Praze, jdou ve svých výrocích proti sobě. To může svědčit buď o nesprávném a neodborném postupu Městského soudu v Praze (a tím i příslušného státního zastupitelství podávajícího obžalobu), když v žalovaném skutku shledal trestný čin a uložil velmi razantní trest, nebo o nesprávném a neodborném postupu Vrchního soudu v Praze, když v žalovaném skutku trestný čin neshledal a obviněné obžaloby zprostil,“ uvedl v podnětu Rampula.
Právě kvůli podobným případům zákon podle něho počítá s možností podat dovolání. A i to, že bylo zpracováno, svědčí o tom, že státní zástupce s verdiktem pražského vrchního soudu nesouhlasil, uvedl Rampula.
V nejvyšších patrech státního zastupitelství zuří válka |
---|
Od nástupu do funkce Nejvyššího státního zástupce začal Pavel Zeman prověřovat kauzy a vyšetřování Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). Na jaře navrhl ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS), aby odvolal šéfa VSZ Stanislava Rampulu. Na základě Zemanových podkladů na to došlo, ovšem až v říjnu, dlouho po vypršení zákonné lhůty. |
Za Rampulu byl pověřen vedením úřadu Stanislav Mečl, který do té doby pracoval pod Zemanem. Proti Rampulově náměstkovi Liboru Grygárkovi vyrukoval Mečl začátkem prosince poté, co si prověřil informace o Grygárkových stycích s podnikatelem Romanem Janouškem. Grygárek na Mečlovu výzvu rezignovat odmítl, což pro Mečla znamená velký problém, jelikož bude muset Grygárkovo provinění dokazovat. Proti Grygárkovi už začal připravovat další kroky. |
Hrozby dalších kárných řízení houstnou nad pražským VSZ v souvislosti s kauzou Mostecké uhelné společnosti. Mečl navrhl ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS) na základě analýz podat kárné žaloby na některé žalobce, kteří měli v případu, v němž jde ČR o 3,5 miliardy korun, postupovat liknavě. Pospíšil souhlasil. Podle informací Práva se jedná kromě Rampuly a Grygárka také o Ladislava Letka. Někteří vrchní žalobci už kvůli výsledkům Mečlem nařízené kontroly v úřadu skončili. Odvolána byla například šéfka odboru závažné hospodářské trestné činnosti Marcela Kratochvílová. |