Článek
Romští uprchlíci, kterých by podle odhadů mělo být přes patnáct set, jsou již v České republice ubytováváni, například v objektech Správy uprchlických zařízení ve Vyšních Lhotách či Bělé-Jezové.
„Nestává se, aby někdo zůstal dlouhodobě bez péče,“ konstatoval ministr vnitra. Využití většiny státních objektů ze seznamu, který dříve ministerstvo vnitra předložilo hejtmanům, podle něj kraje z různých důvodů odmítly.
Ubytovací kapacity jsou vyčerpány
Rakušan řekl, že kapacity v Česku jsou vyčerpány a ubytování se hledá složitě pro všechny uprchlíky, nejen pro ty z romské menšiny. Připomněl, že ukrajinští Romové žádají ubytování ve větších skupinách. Problémy s návaly ukrajinských Romů bez ubytování, jaké byly například v Brně, kde desítky lidí kempovaly v okolí hlavního nádraží, nejsou podle Rakušana chybou systému.
Jih Moravy neví, co s romskými běženci z Ukrajiny. Toulají se
„Většinou se jedná o lidi, kterým bylo nabídnuto ubytování, ale oni ho odmítli a potom se tu rozhodli čas strávit vlastním způsobem,“ řekl. Zároveň řeší s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS) způsob, jak jim umožnit přesun do jiné země, ať už na Ukrajinu, či do Maďarska, pokud odmítají ubytování a ochranu v České republice.
„Oslovujeme i maďarskou stranu. Ti, kteří mají maďarský pas, jsou turisté a nemají nárok na pomoc a dávky. Nebude jim vyplaceno pět tisíc korun, protože mají dvojí občanství. Proto dochází k prověřování a zdržuje to proces, protože by ilegálně využívali pomoci České republiky – a na to nemáme,“ dodal Rakušan.