Hlavní obsah

Rakušan: Přijali jsme bezpečnostní opatření vůči chráněným osobám

Česká policie přijala po středečním útoku střelce na slovenského premiéra Roberta Fica zvýšená opatření vůči chráněným osobám i některým objektům v ČR. A bude přítomná i na předvolebních mítincích, kde hrozí názorové střety politiků. V rozhovoru pro Novinky to ve čtvrtek řekl ministr vnitra a předseda vládního hnutí STAN Vít Rakušan.

Foto: Jan Menšík, Novinky

Ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Článek

Svědčí útok na Fica o nenávistné náladě na Slovensku kvůli vyhrocené politické kampani a nenávisti mezi politiky koalice a opozice, v médiích i ve veřejnosti?

Myslím si, že tam atmosféra vyhrocená je. Viděli jsme třeba mítinky, kde se sprostě nadávalo současné prezidentce Zuzaně Čaputové za přítomnosti celostátních politiků. Vybičovaná atmosféra tam byla ať už před parlamentními, tak před prezidentskými volbami.

Politika je tvrdou disciplínou a určitě nikdo neočekává, že se v kampani budeme všichni objímat a chválit. Ale musíme se zamyslet nad tím, kde je ta hranice. A dělání z politických oponentů skutečné nepřátele a ohrožení pro zemi je prostě někde za čárou.

Ficovi vládní kolegové ve středu ve svých projevech rovnou označovali média a opozici za ty, kteří za postřelení premiéra mohou. Jak tyto ostré výroky vnímáte?

Za celospolečenskou atmosféru jsou vždycky zodpovědní všichni politici. Chápu, že tam ve středu byly silné emoce, ale dal bych si na taková slova obrovský pozor, protože jen mohou přidávat polínka do ohně a atmosféru vybičovávat na obě strany do nějaké absolutní nenávisti.

Potom jsem ale také slyšel výroky politiků z obou částí spektra, které už vyzývaly ke zklidnění. Odsouzení toho činu přišlo odevšad - od vlády i od opozice. Teď je povinností politiků atmosféru spíše uklidňovat než ji dále jitřit.

Slovenští politici se okamžitě po atentátu na Fica začali hádat

Evropa

Myslíte si, že je podobně vyhrocená situace i v rámci předvolebních kampaní i v Česku? A že něco takového hrozí i u nás?

Všichni doufáme, že toto jsou nějaké jednotlivé excesy a že se nic takového jinak přenášet nebude, že už se to nestane ani na Slovensku, ani u nás, ani jinde v demokratickém civilizovaném světě.

Na druhou stranu ano, atmosféra i u nás je vyhrocená. Proto jsem ve středu vyzýval k tomu, ať kampaň vedeme sice názorově tvrdě, ale ať všichni známe hranice. Mohu mluvit za naše hnutí STAN, že jsme si dali závazek, že kampaň povedeme pozitivně, bez nálepkování ostatních, a zaměříme se spíš na sebe a vlastní prezentaci. Tohle bychom měli dělat všichni.

Pokud se chceme vymezovat, tak ale nikoli expresivními výrazy, jako je již třeba slovo „vlastizrádce“, které často slyšíme ve Sněmovně a které v některých lidech opravdu může vzbudit nenávist.

Není za hranou například nynější antikampaň koalice Spolu proti Andreji Babišovi, kterou zkritizoval i prezident Petr Pavel? Nevyvolává i tohle nenávist mezi koalicí a opozicí?

Okamžitě jsem konstatoval, že bych tohle v kampani nepoužil, že bych to za naše hnutí neodsouhlasil a že se mi taková kampaň opravdu nelíbí, není mi blízká a určitě neprospívá. Ale podívejme se na obě strany, třeba na to, když se u nás současný prezident líčil v kampani ze strany druhého kandidáta jako válečný štváč, a že jeden je pro válku a druhý pro mír. To jsou přesně momenty, kdy už bychom měli přemýšlet o nějaké zodpovědnosti a nepoužívat něco, co jednoznačně není pravda a je vychýleno z normálu.

Pavel: Antikampaň Spolu je nefér a nebezpečná

Domácí

Blíží se volby do Evropského parlamentu a konají se k nim mítinky. Budete po policii chtít, aby zpřísnila bezpečnostní opatření k těmto mítinkům a předešlo se podobným hrozbám?

Policie se takovým mítinkům vždycky věnuje. Naopak si potom často čtu kritiku veřejnosti, proč na mítinku čestného opozičního politika byla přítomna policie, když není chráněnou osobou, tak říkám: právě proto, aby se předešlo těmto událostem.

Policie je profesionální, vyhodnocuje rizikovost jednotlivých akcí. A na těch, kde hrozí, že se střetnou názoroví oponenti, vždycky přítomná bude. Takto určitě bude postupovat i v kampaních.

Ve středu byla přijata operativní opatření, která blíže popisovat nebudu, ve vztahu ke chráněným osobám v České republice a k některým objektům. Takže preventivně se tady zasáhlo.

Ale chtěl bych říci, že vláda ještě před touto událostí zvýšila opatření v rámci prvního stupně ohrožení terorismem na častější hlídky policie, jejich lepší vybavení, větší připravenost Letecké služby Policie ČR. Takže policie samozřejmě vnímá tu atmosféru a vnímá velmi citlivě, jak na to má reagovat a také reagovat bude.

V souvislosti s prezidentem Pavlem a jeho ochranou, řešili jste s ním a s policejním prezidentem jeho oblíbené vyjížďky na motorce, kde sedí sám bez ochranky? Že by se jim mělo nyní zamezit?

Jako ministr vnitra jsem se okamžitě spojil s policejním prezidentem, informoval jsem se o tom, zda jsou u nás nějaká opatření, diskutovali jsme o tom, ale určitě nebudu ten, kdo bude vymýšlet preventivní opatření ochranné služby. Myslím si, že máme profesionály, kteří tohle zvládnou.

Pavel se omluvil, že jel na motorce bez helmy

Domácí

Jste kvůli středě v kontaktu se svým slovenským ministerským protějškem?

Jsem v kontaktu s naším velvyslancem na Slovensku Rudolfem Jindrákem, píšeme si zprávy v podstatě na hodinové bázi. Během středy jsem kontaktoval i slovenského ministra s tím, že jsme tady, kdyby cokoli od České republiky technicky, logisticky, podporou potřebovali. On reagoval poděkováním a tím, že se případně ozve.

Sám premiér Fico už zhruba před měsícem varoval před možnou vraždou někoho z vládních politiků v souvislosti s tamní vyhrocenou situací. Měla tedy slovenská policie a tajné služby hlídat jejich akce? Mohlo z jejich strany dojít k nějakému podcenění?

Nedovolím si spekulovat a určitě to sama slovenská strana bude vyhodnocovat. Můj pohled by byl prostě jen laický. Jedno obecně zastání se, aniž bych řešil detaily: Když se politik rozhodne jít k davu a podávat ruce, je to jeho rozhodnutí, ať si o tom členové ochranné služby mohou myslet cokoli. Je to rozhodnutí politika a zrovna premiér Fico je takovým politikem, který bezprostřední kontakt vyhledává.

Tohle je pro každou ochranku všude na světě nejrizikovější moment, přímý kontakt s davem na veřejném prostranství, který nikdy nemůže být do detailu prověřen.

„Čekám, kdy dojde k vraždě vládního politika,“ řekl Fico měsíc před atentátem

Evropa

Související články

EXPRESS NOVINEK: Atentát na Roberta Fica

Středeční atentát na slovenského premiéra Roberta Fica je tématem speciálního vysílání Novinek. K bezprecedentní události v historii samostatné SR se v pořadu...

Výběr článků

Načítám