Článek
„Nebudu pro to jako předseda, aby pan Polčák mandát obhajoval,” uvedl Rakušan na plénu. Doplnil však, že konečné rozhodnutí bude probíhat uvnitř hnutí, nikoli se zakládat pouze na jeho postoji.
„Problémy řešíme, nevymlouváme se, nekřičíme, neříkáme, že je to kampaň a ‚nikdy neodstúpíme‘,“ glosoval také v narážce na dřívější slova expremiéra Andreje Babiše (ANO).
K Babišovi následně doplnil, že v sále bez problému sedí lidé s prokazatelným střetem zájmů. „To, zda (Polčák) skutečně byl, nebo nebyl ve střetu zájmů, v současné době řeší advokátní komora,“ řekl ministr vnitra.
„Nebudeme se obhajovat před lidmi, kteří mají sami máslo na hlavě,” uzavřel Rakušan.
Pohledem Thomase Kulidakise: Hledá se slušný člověk aneb Rakušanova šance na očistu STAN
Polčák žádal jako advokát odměnu za právní pomoc obcím při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Po zveřejnění případu se Polčák odměny vzdal a rezignoval na funkci místopředsedy STAN.
Kovářová: Smyslem schůze je mrhat penězi
Podle místopředsedkyně STAN Věry Kovářové poslanci jednáním mařili čas. „Sešli jsme se tady na podnět hnutí ANO a SPD zřejmě hlavně proto, abychom zde mrhali časem a penězi daňových poplatníku,“ prohlásila na plénu. Na což se ji ale obratem dostalo bučení z opozičních lavic.
Po Polčákovi se vzdala odměny za odškodné po vrbětických výbuších i právní kancelář
Kovářová nakonec připustila, že Polčák mohl udělat chybu, když si jako právník nechal za svou práci zaplatit. „Tuto chybu přiznal a nese za ni odpovědnost i trest,“ podotkla s tím, že téma považuje za vyčerpané.
SPD: Politická arogance
To však zvedlo ze židle šéfa klubu SPD Radima Fiala. „Jsme zástupci lidí, kteří nás volili, a chtějí po nás, aby se tyto věci vysvětlily,“ reagoval u řečnického pultíku.
Je to nesmírně bolestné. Rakušan se vyznal z přátelství k Farskému
Fiala narazil také na to, že se nejedná o první mimořádnou schůzi v souvislosti s kauzami hnutí STAN. Už v polovině ledna se Sněmovna sešla ke sponzorským darům pro hnutí STAN, které měly pocházet ze zahraničí, a to i z daňových rájů.
Od začátku volebního období již rezignoval další exmístopředseda STAN Jan Farský (STAN) kvůli studijní stáži v USA. Do čela ministerstva průmyslu a obchodu nakonec vůbec nenastoupil další člen vedení STAN Věslav Michalik poté, co se začaly rozebírat okolnosti jeho podnikání a možný střet zájmů.
Podle očekávání vládní většina SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se STAN program schůze neschválila, a debata tak skončila rozpravou před jeho schvalováním.