Článek
„Všichni vidíme, že bezpečnost je jen jedna a rozevírání nůžek mezi složkami nepřispěje k ničemu dobrému v rámci systému. Paní ministryně teď přijde s nějakým návrhem, který dá za ministerstvo obrany, my tomu samozřejmě přizpůsobíme ten náš, aby se mezi bezpečnostními sbory nerozevíraly nůžky. Dohodli jsme se, že se o tom budeme na vládě bavit a projednávat společně,“ řekl po schůzce novinářům ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Rakušan minulý týden ve středu přišel na vládu s návrhem, aby od 1. července zvýšila platy policistům a hasičům v průměru o 4000 korun, z toho 3200 korun ve formě stabilizačního příplatku a 800 korun na odměnách. Kabinet ale zatím pevný termín nestanovil. Jeho návrh vycházel z analýzy porovnávající platy vojáků, policistů a hasičů.
Černochová způsobila minulý týden ve středu poprask, když oznámila, že chce navýšit platy vojáků minimálně o 8300 korun měsíčně. To naštvalo její kolegy ve vládě, někteří to považují to za podraz, protože to ministryně s nikým nekonzultovala, a chtějí o výši platů v armádě ještě jednat. Její návrh překvapil i příslušníky jiných bezpečnostních složek a Rakušana.
Vnitro podle něj návrh ministerstva obrany, až bude předložen, okomentuje v meziresortním připomínkovém řízení a bude reagovat vlastním. Sladit chce nejen částku, o kterou by se měly platy zvyšovat, ale i dobu, ve které by se měly zvýšit. Pokud chce vláda udržet bezpečnost země, měla by podle ministra částku na zvýšení odměn pro policisty a hasiče v rozpočtu najít. Černochová na přidání prostředky má ve vlastním rozpočtu, vnitro nikoliv.
Předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič po jednání uvedl, že policisté a hasiči chtějí stejné platy jako vojáci, aby nedocházelo k tomu, že příslušníci těchto složek budou odcházet kvůli penězům k armádě. S tím souhlasí i zástupci dalších odborových svazů.
„Chceme, aby bezpečnostní sbory byly financovány úplně stejně jako armáda. Shodli jsme se na tom, že bychom měli prosazovat stejný objem,“ uvedl Machovič s tím, že by se do jednání měli zapojit i ministři spravedlnosti Pavel Blažek a financí Zbyněk Stanjura (oba ODS), kteří pod sebou mají Vězeňskou službu a Celní správu.
Odbory podle Machoviče nyní nechystají žádné protesty, jak tomu bylo kvůli opakovaně v minulosti kvůli otázce navyšování platů. Po dohodě s Rakušanem počkají, jak dopadnou vyjednávání vlády.
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je potřeba vytvořit podmínky, které jednotlivé služby učiní dostatečně atraktivními k udržení a zvýšení současných stavů. Růst platů bezpečnostních složek by dle něj měl brát zřetel na dosavadní podmínky a ohodnocení jednotlivých sborů. „Chceme dosáhnout, aby podmínky sborů byly nějakým způsobem srovnatelné,“ uvedl Fiala, který zároveň zdůraznil, že cílem vlády je, aby případný růst platů u jednoho bezpečnostního sboru nebyl na úkor dalších.