Článek
Opoziční hnutí ANO vedené Andrejem Babišem hrozí vyvoláním hlasování o nedůvěře vládě, pokud z vládní funkce Rakušan neodstoupí.
„O ničem takovém (rezignaci) rozhodně neuvažuji, nevidím k tomu důvod. Svůj postup, ať už jde o vnitrostranické záležitosti, nebo o vámi zmiňované policejní zákroky, považuji za správný,” reagoval na dotaz Novinek ministr Rakušan.
KOMENTÁŘ: Policejní hora porodila myš – Alex Švamberk
Vztahy šéfa špionů s obviněným „nesvéprávným” lobbistou
Děje se tak v souvislosti s jmenováním nového ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka a jeho známost s obviněným zlínským lobbistou Michalem Redlem v kauze Dozimetr, jehož policie označuje za hlavu organizované skupiny.
Rakušan na četné dotazy médií v minulých dnech odpovídal, že mu jejich vazba nevadí, protože prý měla být pouze profesního rázu.
„V otázce ředitele Mlejnka mám podporu premiéra v tom, že splnění zákonných požadavků v podobě prověrky NBÚ musí být dostatečnou zárukou spolehlivosti dané osoby. Kroky opozice vnímám jako snahu odvrátit pozornost od vážných problémů Andreje Babiše,” dodal Rakušan s tím, že celou věc kolem Mlejnka bude v úterý ještě detailně řešit s premiérem.
Rakušan: Mlejnek je v pořádku, s Redlem mluvil jako civilní osoba
Vládní hnutí STAN vedené Vítem Rakušanem má za sebou turbulentní období, kdy muselo od svého vstupu do kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) řešit řadu problémů, namátkou své financování či pražskou korupční kauzu Dozimetr, v souvislosti s níž se objevila jména některých členů, exnáměstek primátora Prahy Petr Hlubuček je nyní vazebně stíhán.
Kvůli známosti s Redlem, který dříve patřil k blízkým spolupracovníkům uprchlého Radovana Krejčíře, na svůj post rezignoval v červnu ministr školství Petr Gazdík. Také ze STAN.
Kritizované zákroky policie
Policie, která gesčně spadá pod Rakušanovo ministerstvo vnitra, zase v poslední době čelí kritice za zákroky proti občanům.
GIBS prověřuje úniky informací v kauze Dozimetr
Nejprve předminulý týden zvedl vlnu nevole mezi veřejností zákrok neuniformovaných policistů v Českém Krumlově, kde na předvolebním mítinku hnutí ANO zadrželi ženu, která dala policistovi v civilu (údajně do ní strkal a ona nevěděla, že jde o policistu) facku, a odvezli ji na služebnu. Policie věc prošetřila a v pátek rozhodla, že použití donucovacích prostředků proti ženě bylo za daných okolností v pořádku. Pochybení se nicméně týkalo koordinace strategie a neprokázání příslušnosti k policii.
O poznání větší kritika se na policii snesla kvůli zákroku opět neuniformovaných policistů proti autistickému školákovi v Borovanech, který odnesl z Babišova mítinku reproduktor.
Radostné policejní ferrari
Jako jakýsi hadr na voliče zapůsobila také zpráva, že policie si dala do vozového parku vůz značky Ferrari, se kterým chce honit silniční piráty. Ačkoli vůz policii připadl jakožto zabavený majetek, úpravy supersportu stály asi 300 tisíc korun. Veřejnost se pozastavovala nad tím, jestli takové věci jsou potřeba v době, kdy by stát měl šetřit kvůli vysokému schodku rozpočtu a dalším rostoucím výdajům. Rakušan náladu společnosti nesdílel, z policejního ferrari měl radost.
Ferrari je nejhorší možný signál a symbol rozhazovačného státu, míní PR odborníci
„Úspory v rozpočtu jsou nutné a hledáme je, není ale možné spojovat věci, které spolu nesouvisejí. Případné výnosy z prodeje věcí zabavených zločincům totiž neslouží k záplatování rozpočtu, ale ke splácení způsobené škody,“ řekl už dřív Novinkám šéf vnitra.
„Mám naopak radost, že dopravní policie získala auto, které dokáže stíhat ty nejnebezpečnější piráty silnic. A podle mě je skvělé, že se to podařilo za cenu nižší, než je pořizovací cena nové Škody Scala,“ dodal.