Hlavní obsah

Rakušan diskutoval bez cenzury, ale s bezpečnostní prohlídkou

Přísnější bezpečnostní prohlídka čekala na návštěvníky debaty z cyklu nazvaného Bez cenzury s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Konala se na Masarykově koleji v pražských Dejvicích. Rakušan se návštěvníkům za kontrolu omluvil s tím, že je důsledkem událostí na Slovensku a on sám ochranné službě do opatření nemluví.

Foto: Milan Malíček, Novinky

Debata bez cenzury ministra vnitra Víta Rakušana se odehrála na Masarykově koleji ČVUT. Tématem byla nelegální migrace a přístup ČR k této problematice.

Článek

Do rozměrného sálu dorazilo okolo padesáti lidí. „Atmosféra ve společnosti je vybičovaná na maximum, není to specifikum jen naší sousední země,“ začal Rakušan s odkazem na atentát na slovenského premiéra Roberta Fica z minulé středy.

„V těchto chvílích by se politici neměli debatám vyhýbat, naopak by měli přijít a postavit se lidem z očí do očí, byť je to náročné pro naši ochranu,“ řekl ministr vnitra. „Samozřejmě jsou nyní opatření v České republice možná o něco důslednější nebo rozsáhlejší, než byla do této doby,“ pokračoval politik.

„Museli jste podstoupit velmi pečlivou kontrolu, já se vám za to omlouvám,“ dodal Rakušan. Před vstupem se každého návštěvníka lidé zajišťující bezpečnost zeptali, zda nemá nějakou zbraň, kontrolovali vnitřek zavazadel. Například studenta s pepřovým sprejem a nožem odmítli do sálu vpustit. Zásah slovenských ochránců premiéra Fica nechtěl komentovat, sám si se svými ochránci situaci z Handlové vnitřně zhodnotili.

Hlavní chybou podle Rakušana bylo, kam se politická situace na Slovensku dostala. „Také jsem na sociálních sítích četl, že by mohl přijet někdo ze Slovenska na debatu Rakušana,“ řekl ministr.

Rakušan: Atmosféra je vyhrocená i u nás

Domácí

Rakušan vyzval k tomu, aby se v diskusích přestala používat slova jako dezolát či vlastizrádce. „Slova mohou zažehnout nenávist. A když se zažehne, může vést ke krajním činům a řešením,“ uvedl politik. Sám podle svých slov použil v předchozích debatách bez cenzury vyjádření, která říct nemusel.

„Pojďme si z toho vzít ponaučení, měli bychom atmosféru zklidňovat, a ne ji šponovat,“ řekl Rakušan. Zmínil slova, která zaslechl na ulici před budovou, kde se pondělní diskuse odehrávala. Kolemjdoucí podle Rakušana řekl lidem u stánku jiné politické strany: „Pokud to dnes zařídíte jako na Slovensku, tak vás budu volit.“

Tématem diskuse byla migrace, Rakušan zopakoval, že Česko chtělo být ohledně migračního paktu ambicióznější a chce spolupracovat na řešení migrace s třetími zeměmi vně Evropské unie. Migrační pakt podle něj není ideální, ale je to přivření „sakra otevřených dveří, které máme od roku 2015“.

Vyjádřil se k dotazu posluchače, který chtěl znát Rakušanův názor na pondělní rozhodnutí, kdy hlavní prokurátor Mezinárodního soudního dvora Karim Khan požádal o vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. „Vždy jsem souhlasil a uznával autority mezinárodního práva, ty zpochybňovat nebudu,“ odpověděl Rakušan obecně. „Myslím, že se nám to může hodit i ve vztahu k ruským válečným zločinům na Ukrajině,“ doplnil.

Fiala: Návrh na zatykač na Netanjahua je děsivý a nepřijatelný

Domácí

Téma Ukrajiny se objevilo i v další odpovědi, kde Rakušan zmínil ukrajinské výzvy k návratu bojeschopných Ukrajinců z ciziny domů.

„Ráno jsem telefonal s ukrajinským ministrem vnitra, jeho zájmem je, aby muži ve věku 18 a výše byli na Ukrajině. Řekl jsem mu, že k tomu žádné legislativní prostředky nemáme, jsme povinni udělit dočasnou ochranu,“ uvedl Rakušan s tím, že diskuse o zpřísňování podmínek pro udělení dočasné ochrany se nicméně v Evropské unii vedou.

V jiné odpovědi ministr vnitra zdůraznil, že uprchlíci z Ukrajiny finančně více do českého systému přispěli, než z něj čerpali.

Ukrajina chce dostat z ciziny své bojeschopné muže, v Česku jich jsou desítky tisíc

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám