Článek
„Dokud nemáme alespoň omezenou spádovost nebo bodové zvýhodnění, tak nikdy nejsme schopni zajistit dostatečnou kapacitu, protože ani nevíme, jaké je celkové číslo,“ odpověděl ve čtvrtek Klecanda na interpelaci zastupitele Prahy 4 Petra Kutílka (Zelení).
Pražských deváťáků bylo letos přes 12 500, míst na středních školách asi o 1600 více. Jenomže při náporu dalších 10 tisíc zájemců to vůbec nestačilo.
Ministerstvo školství přitom podle Klecandy uvádělo jako počet pražských deváťáků údaj 9420. Pro rozdíl mezi čísly nemá radní oficiální vysvětlení. „Ale je možné, že už 25 % žáků, deváťáků, máme v Praze z jiných krajů,“ řekl.
Většina deváťáků už má jisté místo ve škole, tři čtvrtiny podle hlavní priority
Druhé kolo přijímacího řízení v Praze podle radního podstoupí 1524 deváťáků, ve středních Čechách 1245 žáků. Praha má ještě asi 2200 míst, z toho 1800 s maturitou. Ve středních Čechách by mělo být v prvních ročnících středních škol ještě dva tisíce míst. „Teoreticky to může vyjít. Jak to dopadne, uvidíme,“ poznamenal Klecanda.
Kutílek, ale i místostarostka Prahy 6 Mariana Čapková (Praha sobě) žádali o predikci vývoje v Praze pro další roky. Nápor deváťáků podle Klecandových čísel jen poroste.
O tisíce dětí víc
Přemýšlet kvůli tomu o spádových obvodech pro střední školy není podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského (Praha sobě) namístě. „Lékem je pouze navyšování. Dobře, když s tím střední Čechy pomůžou, ale aby to fungovalo, tak kapacity musí navýšit Praha,“ uvedl Čižinský.
Úvahy o spádových obvodech pro střední školy odmítla také poslankyně Renata Zajíčková (ODS). „Touto cestou nemůžeme jít, museli bychom udělat spádovost pro celou republiku,“ poznamenala Zajíčková. Navíc střední školy jsou z velké části specializované a nelze mít každý obor všude.
Pětiletý výhled podle Klecandy říká, že deváťáků bude o tři tisíce více, kapacitu pražských středních škol je třeba navýšit o čtvrtinu. Pokud budou peníze, jsou připraveny nebo se připravují projekty přístaveb gymnázií Na Zatlance, Na Pražačce, v Praze 13, Nad Štolou, Čakovice, SŠ a VOŠ umělecké a řemeslné a SŠ civilního letectví.
Jenže všechny tyto projekty jsou podle zastupitele Pavla Zelenky (Praha sobě) starší a u žádného nebyla v posledním půlroce zahájena realizace. „Je potřeba, aby vznikl trojúhelník ministerstvo–Středočeský kraj–Praha, protože ta situace je v republice unikátní,“ řekl Zelenka. Na posun v jednání hlavního města s krajem se ptal i poslanec Patrik Nacher (ANO).
Praha by také měla koupit budovy pro nové školy, první vlaštovku schválila minulý měsíc, ve čtvrtek neprošel žádný z nových návrhů.