Článek
S její pomocí mohou radioamatéři snadno získat atraktivní snímky Země, které si pak mezi sebou rozesílají.
Družici společně s dalšími třiadvaceti vynesla v uplynulých dnech na oběžnou dráhu americká raketa Falcon Heavy. PSAT 2 byla již úspěšně vypuštěna a nyní krouží kolem Země ve výšce 350 až 800 kilometrů nad jejím povrchem. Průběžně zasílá její fotografie.
Atraktivní snímky Země
„Protože vysílá v radioamatérském pásmu, lze se k těmto snímkům dostat. Už nyní můžeme vidět snímky Země či Měsíce z některých družic, PSAT 2 je výraznou českou stopou ve vesmíru,“ řekl Právu Leo Hučín z olomouckého sdružení radioamatérů.
Ulovit pro ně nejatraktivnější záběr je poměrně prestižní záležitostí. Stejně jako například zvládnout technicky náročný experiment, při kterém je signál vyslán k Měsíci, od něhož se později odrazí a vrátí se na Zemi.
Ručičky jsou stále zlaté
Čím více družic, tím větší šance na pořízení atraktivního záběru. Jeden z nich se například podařil radioamatérům při nedávném zatmění Měsíce.
PSAT 2 je družicí americké námořní akademie United States Naval Academy (USNA), s níž družicová laboratoř brněnského VUT spolupracovala na čtyřech obdobných projektech. Jde ale o první minisatelit určený k využití širší veřejností.
Vývojáři z Brna pro družici vyrobili přijímač a vysílač signálu. „Postarali jsme se také o telemetrii této nové družice, která kontroluje stav baterií, jejich dobíjení nebo například teplotu v okolí družice,“ uvedl za vývojáře Aleš Povalač. Podle odborníků je družice dalším příkladem toho, že pořekadlo o zlatých českých ručičkách stále platí.
V laboratoři VUT vznikla i miniaturní kamera, s jejíž pomocí lze pořídit snímky Země. Díky automatickému systému vyrobí družice každých třicet sekund nový snímek a odešle jej na Zemi. Veškeré podrobnosti na http://aprs.org/psat2.html. „Práce na každé z nových družic je pro nás výzvou,“ dodal Povalačův kolega Tomáš Urbanec.