Článek
Třicetimetrová plovoucí maketa žlutého plynovodu plave na Vltavě u Karlova mostu na dohled Pražského hradu, kde proběhnou jednání státníků.
Ekologové prosazují vedle odklonu od fosilních paliv rovněž energetické úspory, ostatně energetika a zbavení se závislosti na Rusku, které po útoku na Ukrajinu udělalo ze svých nerostných zdrojů prostředek k vydírání, budou jedním z klíčových témat summitu.
Rusko také inkasuje značné prostředky na fosilní paliva, přičemž zisky může využívat k financování své invaze na Ukrajinu.
„Ruská agrese na Ukrajině ukázala, jak evropská závislost na fosilních palivech vhání miliony lidí do energetické chudoby, financuje válku a prohlubuje klimatickou krizi. Zároveň současná situace ukazuje, že bezpečnostní, klimatickou a energetickou krizi musí Evropská unie řešit současně,“ uvedla k protestu koordinátorka energetické kampaně Greenpeace Miriam Macurová.
Proč je elektřina drahá? Plyn, slabé jádro ve Francii, propojenost
Podle ekologů ale nestačí „vyměnit jednu trubku s plynem za jinou“, ale je třeba zaměřit se na obnovitelné zdroje a úspory, motivovat třeba veřejnost k úsporám energie skrze zateplování budov, instalace solárních panelů či tepelných čerpadel.
Zároveň Greenpeace požadují, aby nadměrné zisky energetických firem z obchodování s černým uhlím, ropou a plynem byly zdaněny 100 procenty, aby „fosilní byznys nevydělával na energetické krizi“.
EU se zatím dohodla na zastropování cen elektřiny a snaží se zajistit dodávky chybějícího ruského plynu z jiných zemí.